Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
08.02.2022

Минулого року в українському Нью-Йорку на Донеччині розпочався безстроковий «Марафон, який ніхто не хоче бігти». А 15 січня 2022 року першим з жителів селища Нью-Йорк, хто отримав марафонську медаль, став 66-річний Юрій РИБАК.

Ідею марафону український Нью-Йорк запозичив у свого американського «тезки». Нью-йоркський марафон, заснований 1970 року – один з найбільших забігів у світі, який щороку залучає десятки тисяч учасників та отримує широке медійне висвітлення. А ось події на Сході України привертають набагато менше уваги світової спільноти. Тож за кілометр до лінії фронту на Донеччині народилася ініціатива відтворити ідею спортивного єднання заради підтримки тих, хто воює та потерпає від війни в Україні. 

«Ми віримо, що одного дня зможемо безпечно бігти мирний марафон у будь-якому українському місті», – кажуть у приватній компанії «Нова пошта», яка підтримала проєкт з мотивуючою і дещо навіть провокативною назвою. Усього за десять днів на «Марафон, який ніхто не хоче бігти» зареєструвалися понад 35 500 учасників з 37 країн світу. Стартував забіг у першу неділю листопада – у день знаменитого Нью-йоркського марафону в США. І наразі вже випередив його за кількістю учасників, бо бігуни продовжують приєднуватися до марафону в онлайн-форматі. Станом на 1 лютого свої «кілометри підтримки» пробігли вже понад 54 тисячі людей: від українського Нью-Йорку до американського, від австралійського Брісбена до маленького села Сундой у Норвегії.

НА СТАРТ!

До першого етапу Марафону, який 20 листопада 2021 року відбувся власне у донецькому Нью-Йорку, долучилися близько 40 людей. Серед них – активісти місцевої організації «Ініціативна молодь українського Нью-Йорка», військові волонтери, ветерани АТО/ООС та військовослужбовці, що наразі захищають тут Україну.

За умовами Марафону кожен може пробігти будь-яку дистанцію. Ньюйорківці вирішили, що бігтимуть через усе селище, від межі до межі з позначками «Нью-Йорк». Стартували усі разом, але весь маршрут вдалося подолати тільки військовим та молоді, адже відстань доволі велика – чотири кілометри. Отже, дехто пробіг із прапором лише центром селища, а далі вже їхав автівкою. Але на фініші усі зібралися разом, щоб відсвяткувати перемогу.

Команду «На старт! Увага! Марш!» дав один з найстарших учасників забігу – волонтер, громадський активіст, майстер спорту міжнародної категорії Юрій Рибак. 

УВАГА!

– Спорт – загартування на все життя, – каже пан Юрій, якого ще у шість років батьки відвели у Добровільне спортивне товариство «Локомотив» у Донецьку. — Займався стрибками у воду, потім плаванням, з 1971-го – сучасним п`ятиборством. Два роки з цього виду спорту представляв збірну України. 1974 року став майстром спорту міжнародного класу.

Свою нагороду за участь у «Марафоні, який ніхто не хоче бігти» Юрій Рибак подарував онукові Тимофієві, який є незмінним учасником усіх акцій, підтриманих та започаткованих дідусем. А їх чимало…

Війна змінила розмірений графік життя пана Юрія напередодні виходу на пенсію. Щойно Нью-Йорк (тоді ще – селище Новгородське) було звільнено, чоловік разом із вже покійним місцевим підприємцем та меценатом Юрієм Жуковим став допомагати військовим, які боронили цю територію. Збирали та возили на передову одяг, продукти, матраци, аби хлопці ночували не на голій землі. Купували перев`язочні матеріали, ліки…

Згодом, коли армія зміцнилася, Юрій Рибак почав працювати над розвитком рідного селища. Разом з краєзнавцем Євгеном Шильниковим, молодіжною організацією та іншими активістами добивалися повернення містечку історичної назви – Нью-Йорк. Переконували людей у необхідності цього кроку, збирали в громаді підписи, гроші. 

– Навіть у відео для Верховної Ради знявся, щоб переконати: історичне ім`я потрібно повернути, – каже пан Юрій і додає, що після окупації зовсім іншими очима став дивитися на свій Нью-Йорк, колишні комфорт та славу якого дуже хоче відновити. 

Аби показати приклад, активіст разом із командою друзів свого онука Тимофія започаткував акцію з прибирання узбережжя ставка. Акцію назвали «Перлина Нью-Йорка», адже ставок, розташований у мальовничому місці – справжня окраса селища. Там організовували відпочинок ще німецькі колоністи, засновники промислового Нью-Йорка. 

– От, наприклад, я рибалка, тож ставок для мене улюблене місце. У нас там така краса! Але останніми роками люди стали якісь байдужі. Кидають сміття, не прибирають після себе… Може причина – війна? — розмірковує чоловік та сподівається на молодь та школярів, які підтримали заходи з упорядкування ставка. – Приємно, що твою справу є кому продовжувати. Адже моїх однолітків стає все менше…

До слова, поки що найстаршим з місцевих мешканців, хто пробіг «Марафон, який ніхто не хоче бігти», є ще один військовий волонтер – Олег Василенко, якому 70 років.

МАРШ!

– Я долучився до Марафону, щоб протидіяти російській агресії, яка вже вісім років заливає кров’ю мою рідну Донеччину. Донеччина — це Україна! – наполягає пан Юрій і запрошує доєднатися всіх охочих.

Пробігти Марафон можна будь-де та будь-коли. Будь-яку відстань. До речі, найкоротшою дистанцією можна вважати 400 метрів, які подолали учасники 26-ї Української річної антарктичної експедиції зі станції «Академік Вернадський». Вісім зимівників нерівною слизькою поверхнею пробігли символічне коло навколо будівлі аерології.

Роздрукувати стартовий номер з фактами про війну на сході України можна безоплатно на спеціальному сайті, який «Нова пошта» створила для реєстрації бігунів – https://marathonnoonewantstorun.org/ 

Згодом, окремо від стартового набору та цифрової медалі, учасники отримають поштою медаль, яка містить частинку використаної гільзи. Вона — нагадування про війну і подяка кожному, хто підтримує українців у їхньому щоденному марафоні за життя та свободу.

Надія ГОРДІЮК/Громкор Громада Схід №1 (55) 2022