Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
25.07.2020

Великий вогонь прийшов і забрав життя п’ятьох сільських жителів Луганщини. Внаслідок пожежі, що була кваліфікована як надзвичайна ситуація державного рівня, постраждало понад  200 людей. Збитки лише від втрати лісових насаджень перевищують 450 мільйонів гривень…

Повідомлення про те, що в районі озера Ведмеже у Новоайдарському районі горить ліс, надійшло до Служби порятунку «101» 6 липня о 13.21. Наступного дня цю пожежу площею приблизно 85 га було локалізовано. Але через поривчастий вітер та спеку виникли ще декілька осередків вогню, що по лісу розповсюдився до житлового сектору селищ Вовче та Смолянинове. Почалася евакуація людей.

Далі про трагічні події на Луганщині читачам «ГРОМАДІ Схід» розповідає безпосередній свідок та учасник рятівної операції – керівник гуманітарної місії «Проліска» Євген КАПЛІН:

– Постраждали два населених пункти – село Смолянинове і дачний кооператив «Вовче озеро». Смолянинове – велике село, щоб ви розуміли, там мешкало більше 2 тисяч людей. В кооперативі на початок пожежі знаходилося 55 осіб. 

З самого початку пожежі ми мобілізували усі 10 автомобілів високої прохідності, що були в нас у Луганській області, долучили до роботи п’ятьох психологів. 7 липня були запити на термінову евакуацію людей, доставку питної води та продуктів харчування. Цілу ніч, коли там все горіло, ми розвозили воду, вивозили людей. Водночас намагалися врятувати з будинків те, що не встигло згоріти: пральні машинки, якийсь хатній скарб. Більшість погорільців перемістилися в середину села до сусідів, друзів або родичів, вже не мало значення, близькі то родичі чи далекі.

Разом з нами на ліквідації пожежі працювали і Червоний Хрест, і поліція, яка захищала будинки від розкрадання майна, і пожежники, і рятівники ДСНС. Були проблеми з водопостачанням через відсутність електроенергії, бо усі електричні дроти перегоріли, а воду можна було отримати тільки зі свердловин, що ту електроенергію потребують.

Серед допомоги, яку надавали людям міжнародні організації, були речі першої необхідності від Агенції у справах біженців. Вони привезли постелі,  рушники та посуд. Наша організація забезпечила продовольчу допомогу, а потім для чотирьох сімей надала будівельні матеріали. На придбання всього необхідного для відновлення житла було витрачено понад 12 тисяч доларів. Ми вибрали найбільш вразливі сім’ї. Це дві родини з маленькими дітьми, дідусь з бабусею похилого віку та самотній старенький чоловік з інвалідністю. Командування ООС надали 4 військових вантажівки для транспортування будматеріалів, а військові допомагали все розвантажувати. До речі, військові будуть допомагати і у відновленні житла.

Щодо іншої допомоги, тут нічого сказати не можу. На пожежу приїздив президент, обіцяв компенсації всім постраждалим. Наразі люди  чекають ту допомогу, але поки що грошей не надходило.

На сьогодні ситуація така: повністю вигоріло більше 5 тисяч гектарів лісу, у селі Смоляниновому пошкоджено 74 будинки, 35 з них згоріли вщент, у кооперативі «Вовче озеро» більше 80 будинків згоріли, в деяких з цих осель постійно жили переселенці. Зрозуміло, що разом з хатами згоріло все, що було на городі, згоріли сараї і худоба. Загинуло 5 людей і більше 100 осіб госпіталізовано до лікарні з отруєннями та опіками різних ступенів  важкості. Пожежники та ДСНС продовжують вести роботи з демонтажу згорілого житла, ліквідують наслідки.

Олесь ТЕМНИЙ/Громада Схід 13(22) 2020