Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
23.06.2021

Таборове літо приносить чар пластування. Мандрівки, походи, нічні ватри, пісні, активні ігри та змагання на природі, зустріч із старими друзями та знайомство з новими надихають. Діти забувають про ґаджети, а дорослі повертаються у дитинство, сповнене пригод.

– До четвертого розрахуйсь!

– Перший!

– Другий!

– Третій!

– Четвертий!

– …П’ятий! – видав мій шестирічний син. 

Так 2016 року на скаутському таборі у сина з’явилося псевдо «П’ятий». «Псевдо» у нас – це друге ім’я для своїх. Ми – це пластуни, українські скаути.

Світовий скаутський рух було започатковано 1907 року у Великій Британії. А 1912 року першу присягу склали українські скаути – пластуни. Отже, Національній скаутській організації України «Пласт» вже 109 років. 

До речі, «Пласт» є найбільшою молодіжною організацією в Україні, яка має близько 9 000 учасників у 118 містах. Це без урахування осередків у восьми країнах світу, де пластові традиції зберігалися українською діаспорою з часів вигнання з рідного краю. 

Великий відрізок свого існування «Пласт» був заборонений в Україні: 1930 року поляками, які хазяйнували тоді у західних областях, а на початку 1940-х років – Радянським Союзом та окупаційною гітлерівською владою. Чим завадила диктаторським режимам юнацька скаутська організація? Бо ж скаутинг ніби схожий на туризм – походи, табори, пісні під гітару при ватрі. Та «Пласт» ніколи не був туристською організацією. «Пласт» створювався з ідеєю любові до України та будувався на засадах самовиховання, самодисципліни, розвитку необхідних в житті навичок. Сильні духом, міцні тілом, з дитинства виховані у дусі відповідального ставлення до свого життя, до життя ближнього та до України молоді патріоти заважали всім чужинцям, котрі приходили на українські землі насаджувати свою владу.

Цього року виповнюється тридцять років, як «Пласт» відродився та розвинувся у потужну спільноту, яка, втім, не є виховною організацією. І хоча пластові закони достатньо вимогливі, це не заборони, а дороговказ для успішного саморозвитку дитини. Ось, наприклад, п’ять основних правил для новачків від 6 до 12 років: любити Бога та Україну, слухатися батьків та виховників, робити добрі вчинки щодня, дотримуватися правил у грі, намагатися щоразу ставати кращим.

Пластовий закон для дітей старшого віку налічує вже 14 пунктів, спрямованих на фізичний, інтелектуальний, духовний та соціальний розвиток.

«Пласт» – це велика гра, до якої діти залучаються із задоволенням. Грати та розвиватися допомагають наставники – дорослі волонтери-виховники. Раз на тиждень протягом навчального року виховник збирає свій гурток дітей, готує для них ігри, цікаві бесіди, майстерки, організує зустрічі з цікавими людьми або пізнавальні мандрівки. Гуртки пластунів радо залучаються до корисних активностей у своїй громаді: беруть участь в екологічних заходах, влаштовують творчі акції до національних та великих християнських свят, допомагають нужденним. Поступово діти починають активніше долучатися до підготовки занять, мандрівок, громадських акцій. Вони беруть собі завдання по силах, таким чином стаючи більш відповідальними.

До життя гуртка залучають і батьків. Багатьом дорослим цікавий формат, що пропонує «Пласт», тож деякі згодом стають пластовими виховниками, готовими присвятити частину свого вільного часу роботі з дітьми. Для цього дорослі волонтери проходять обов’язкові навчання – тренінги та семінари. Виховник в усіх активностях є другом, який не тисне, не наказує, проте будує довіру, направляє енергію дітей у творче корисне русло і допомагає втілити задумане.

Пластовий рік зі сходинами та заняттями починається у вересні і готує дітей до таборового літа. За дев’ять місяців занять пластуни набувають знання, які потім застосовують під час таборування. Зокрема, вони вчаться вправлятися з наметами та похідним реманентом, складати ватру та в’язати вузли, збирати та вкладати необхідне до наплічника, також пізнають основи куховарства та домедичної допомоги, вивчають пісень. 

Життя на таборі суворо впорядковане, а комфорту мінімум. Тут пластуни вчаться дисципліні, самозарадності, терпінню, командній роботі. Всі батьки помічають, що після першого ж табору дитина повертається самостійнішою. 

«Пласт» – для всіх. І якщо є бажання активного життя та саморозвитку для себе та своєї дитини, звертайтеся до місцевої округи «Пласту» (для сайту – посилання https://www.facebook.com/PlastDonOkruga) та дізнавайтеся, як стати частиною цієї великої спільноти.

– Мам, ми шукали у лісі кришталеве серце, щоб віддати його тим, хто гідний будувати майбутнє!, – це мій «П’ятий», якому вже 10, повернувся з пластового табору, де вони кілька днів «йшли» маршрутом майбутнього, здобуваючи у грі нові знання, навички та друзів. 

– Мам, а коли новий табір?

Ірина ПЕРКОВА/Громада Схід №11(44) 2021

 

Дитячий відпочинок безоплатно

Попри нестабільну епідеміологічну ситуацію літні оздоровчі табори цього року, на відміну від минулого, відчинили двері для маленьких відвідувачів. На жаль, не всі батьки мають змогу придбати путівку власним коштом. І водночас не всі знають, що раз на рік певні категорії дітей можуть оздоровитися коштом держави. Маємо невеличкі підказки для батьків, хто і як може отримати безоплатну путівку. 

Згідно зі статтею 24 Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей» від 04.09.2008 № 375-VI, діти соціально незахищених категорій у віці від 7 до 18 років можуть відпочити за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів. Отже, навіть якщо у вашій громаді або районі не виділяються кошти на організацію дитячого оздоровлення, діти, які потребують особливої соціальної підтримки, можуть скористатися правом на путівки, оплачені з держбюджету.

Йдеться про дитячі центри «Молода гвардія» в Одесі та «Артек» у Пущі Водиці. Для оздоровлення дітей пільгових категорій держава викуповує у цих таборах відповідно 100% і 90% путівок. Міністерство соціальної політики передає путівки обласним управлінням соціального захисту, які пропорційно розподіляють їх між районами та громадами.

ДІТИ, ЯКІ МАЮТЬ ПРАВО НА БЕЗОПЛАТНУ ПУТІВКУ:

  • ті, котрі живуть у населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення
  • сироти та позбавлені батьківського піклування
  • зареєстровані як внутрішньо переміщені особи та мають відповідну довідку 
  • ті, що мають інвалідність та здатні до самообслуговування (за відсутності медичних протипоказань)
  • постраждалі внаслідок стихійного лиха, техногенних аварій, катастроф
  • із малозабезпечених сімей, котрі одержують відповідну державну соціальну допомогу
  • із багатодітних сімей, де виховують трьох і більше дітей.

А ТАКОЖ ХЛОПЦІ І ДІВЧАТА, ЧИЇ БАТЬКИ АБО ОДИН З НИХ:

  • є учасниками бойових дій
  • загинули/пропали безвісти у районі проведення антитерористичної операції або померли унаслідок поранення, захворювання, контузії чи каліцтва, отриманих у районі проведення АТО/ООС
  • загинули під час масових акцій громадянського протесту або померли унаслідок поранення, контузії чи каліцтва, отриманих під час масових акцій громадянського протесту 
  • загинули від нещасних випадків на виробництві або під час виконання службових обов’язків.

Також можна отримати путівку із частковою оплатою – коли батьки сплачують за путівку лише 20, 30 або 50% її вартості, в залежності від пільгової категорії. Для довідки: 2019 року вартість путівки до дитячого центру «Артек» становила понад 10 000 гривень, а до «Молодої гвардії» – понад 9 000 гривень.

ДІТИ, ЯКІ МАЮТЬ ПРАВО НА ПУТІВКУ З ЧАСТКОВОЮ ОПЛАТОЮ:

  • ті, котрі які перебувають на диспансерному обліку у лікарні
  • переможці міжнародних, всеукраїнських олімпіад, конкурсів, фестивалів, змагань, спартакіад та учасники дитячих творчих колективів і спортивних команд-переможців 
  • відмінники навчання
  • лідери дитячих громадських організацій.

Якщо ваша дитина підпадає під означені категорії і ви маєте бажання скористатися пільгою, необхідно подбати про наявність документів, які підтверджують пільгову категорію дитини. Зокрема, для переселенців це має бути довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, для дитини з багатодітної родини – посвідчення, для дітей із малозабезпеченої сім’ї – довідка про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям тощо. Також у дитини має бути карта щеплень і відсутні медичні протипоказання для перебування у таборі. 

КУДИ ЗВЕРТАТИСЯ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ПІЛЬГОВОЇ ПУТІВКИ?

До управлінь/відділень з питань соціального захисту населення рад територіальних громад або військово-цивільних адміністрацій за місцем проживання. Номери телефонів, час прийому та місцезнаходження структурних підрозділів соціального захисту можна дізнатися на сайтах міських рад та ВЦА. 

До оригіналів довідки про склад сім`ї та довідки з навчального закладу про те, що дитина у поточному році не отримувала путівки за рахунок бюджетних коштів, необхідно додати копії:

  • свідоцтва про народження дитини – 3 примірники
  • документу, що підтверджує пільгову категорію – 2 примірники
  • ID-паспорту дитини, якщо їй вже є 14 років
  • витягу з ID-паспорту про реєстрацію місця проживання
  • індивідуального податкового номеру дитини
  • паспортів батьків або опікунів
  • індивідуальних податкових номерів батьків

Після складання письмової заявки на отримання путівки (як це зробити, вам підкажуть працівники соцзахисту) залиште свої контактні дані, аби з вами могли зв’язатися, коли надійдуть путівки.

Слід зазначити, що пільгове оздоровлення вам можуть запропонувати не тільки у літні місяці, адже у «Молодій гвардії» та в «Артеку» діти можуть оздоровлюватися протягом всього року. Путівки надаються на 14 або 21 день. З умовами перебування можна ознайомитися на сайтах дитячих центрів.