Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
28.06.2020

Великоанадольський ліс створений майже 180 років тому і є найбільшим рукотворним лісовим масивом в Європі. Він займає більше 2 500 гектарів площі, а з 1974 року має статус заказника державного значення.

Лісове море, розташоване у Волноваському районі поблизу селища Благодатного, насичує цілющим повітрям територію, де переважає індустрія. Його називають «зеленою перлиною степу».

Тут гармонійно поєднуються пишні алеї та розлогі балки, мальовничі ставки та різнобарвні галявини. Додаткової атмосферності додають «кам’яні баби» на подвір’ї Великоанадольського лісового музею (до речі, єдиний в Україні музей подібного профілю). Насправді це не жінки, а половецькі ідоли часів Дикого Поля, завезені Віктором Граффом разом з першими пагінцями.  А ще тут є цілюще джерело радонових вод, що лікують захворювання серцево-судинної системи, опорно-рухового апарату та  безпліддя.

У заказнику налічується понад 600 видів рослин, з яких 37 охороняються законом. У результаті формування лісових умов тут з’явилися не тільки нові для степу рослини, але й тварини. 

Широку туристичну привабливість Великоанадольський ліс здобув із будівництвом готельного комплексу «Форест Парк». Проте під час бойових дій 2014 року комплекс зазнав суттєвих пошкоджень і більше не працює у довоєнному режимі. Тож красоти лісу  тепер доступні здебільшого лише місцевим мешканцям.

YuliyaGL/Громкор Громада Схід 11(20) 2020

 

БАТЬКО-ЗАСНОВНИК

На прикладі Великоанадольського лісу уродженець міста Овруч Волинської губернії Віктор фон Графф (Graft) спростував висновки тогочасних зарубіжних вчених про неможливість розведення лісів у відкритій степовій місцевості. 

Він народився у сім’ї офіцера, німця за походженням, рано залишився сиротою, тож гроші на його вступ до лісотехнічного університету у Санкт-Петербурзі збирала громада. Чому для облаштування штучного лісового масиву у степовій зоні імперії відрядили 1843 року вчорашнього випускника, поручика корпусу лісничих Віктора Граффа, історія умовчує. Проте він гідно використав своє призначення. 

Спочатку фон Графф добре вивчив досвід лісорозведення у посушливих приазовських степах, набутий німецькими колоністами. А вже потім посіяв перше насіння. Чотири рази степові суховії майже повністю винищували посадки, проте наполегливість лісничого врешті решт дала бажаний результат. За 23 роки під керівництвом фон Граффа було закладено 157 гектарів лісу, розведено 30 порід дерев та кущів.

Для збереження плантації було поселене одне сімейство постійної лісової охорони, а згодом Графф узяв на виховання 11 дітей-кріпаків, і вони стали його помічниками. Оскільки влада поважала діяльність молодого фахівця, йому дозволили відкрити в селі Новотроїцькому училище сільських лісників і довести кількість учнів до сорока. Власне, тоді і були закладені основи Великоанадольського лісового технікуму, на який фон Граф не шкодував  власних грошей та здоров’я.

Про таких, як фон Графф, кажуть: жертва власної порядності. Аристократ за походженням, він жив у землянці, часто не мав грошей на цукор і свічки, але ніколи не витрачав скудне державне фінансування на власні потреби. Відомо, що він не дозволяв собі навіть відпустку, поки його «зелене дитя» не зміцніло. 

«Мало не 12 років кочували, як ті цигани; я жив у селі за 15 верст від місця занять у душній сирій квартирі і зазнав при цьому найбільш нелюдської скрути», писав основоположник степового лісорозведення 1863 року. У Великоанадолі померла його десятилітня донька, тяжко захворіли син та дружина, а сам фон Графф після того, як залишив свій ліс, прожив лише три роки через невиліковні недуги.

Православний від народження, фон Графф офіційно був іноземцем, але вважав себе українцем, називав «козаком» та «хохлом» і заповідав посадити на своїй могилі дуб з донецьких степів.