Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
10.01.2020

Доволі знайома багатьом ситуація: ви – студент або молодий фахівець, який живе шаленими ритмами великого міста, а ваша бабуся та/або дідусь – мешканці села у далекій провінції, до якої навіть Google Map не завжди знаходить оптимальний маршрут. Хоча і можна виправдовувати епізодичні візити до родичів браком вільного часу, але доречніше  дещо оптимізувати взаємодію з віддаленим селом за допомогою сучасних технологій. А якщо ви і є та сама бабуся/дідусь у селі – запитайте у онуків про можливості, з якими пропонуємо ознайомитися далі.

Автоматизуємо обов’язкові платежі

Ваша бабуся в селі у будь-якому разі є споживачем послуг з енергопостачання. Як правило, такі служби надають “Особистий кабінет”, в якому можна вносити фактичні показники лічильника та сплачувати квитанції онлайн. Навряд чи бабуся знає про таку можливість, а тим паче, може зареєструвати та юзати акаунт. Ймовірно, бабуся щомісячно звертається до місцевої пошти (якщо вона у селі є) або, їздить до райцентру,  щоб сплатити квитанцію. І це може відбуватися у негоду, із чергами та сплатою комісії касиру. Отож, не гайте часу – додавайте нового користувача енергетичних послуг. У телефонному режимі в кінці кожного місяця бабуся здатна переказувати фактичні показники лічильника (у іншому випадку система самостійно розраховує середнє значення споживання). Далі без зусиль сплачуйте квитанцію онлайн. Якщо ж завести “Особистий кабінет” неможливо, можна вносити онлайн оплати за реквізитами роздрукованої квитанції. Так само можно вчинити з іншими платежами, якщо вони є (газ, водопостачання, комунальні служби тощо).

Спілкуєтесь з бабусею телефоном, але ніколи не поповнювали її мобільний рахунок? Агов налаштовувати щомісячний автоплатіж на зв’язок в інтернет-банкінгу! Дізнайтеся про деталі мобільного тарифу у оператора, оскільки є вірогідність, що постачальник “за замовчуванням” активував мегабайти інтернету, музичні гудки, платні оповіщення на кнопочну Nokia бабусі. У іншому випадку, вона буде і далі витрачати додаткові гроші за зайві послуги та сплачувати комісію розповсюджувачам скретч-карт.

Без зайвих маршрутів

Дискусії щодо форм постачання пенсії до сіл досі тривають. Як там не було, велика кількість пенсіонерів мають пенсійну банківську картку. А найближчий банкомат – у райцентрі. Ще гірше, коли в селищних крамницях не встановлені карткові термінали. Отож, за омріяною “готівкою” бабусі треба рушити до міста. Визволіть “Петрівну” від цих фінансових мандрів, які до того ж супроводжуються складними для неї маніпуляціями з банкоматом. “Укрпошта” надає можливість перевести в готівку нарахування з пенсійної картки. Послуга “З картки додому” – онлайн сервіс для переказу грошей поштарем, який, на відміну від банкомата, є майже у кожному селі чи селищі. Комісія за такий переказ буде складати 1%+19 грн. Хоч і не безкоштовно, але іноді вартує того часу та зусиль, які можуть бути витрачені на поїздку до АТМ.

Використовуйте сільське поштове відділення також для відправлення речей, продуктів довготривалого зберігання, ліків. Як правило, в маленьких селах немає магазинів одягу та аптек. Або ж вони досить “скромні” в асортименті. Тож, дізнайтеся, що можно пересилати бабусі із необхідних речей. Далі у супермаркет, а потім – з пакунками до відділення “Укрпошти”. 

А яке село без саду та городу? Наші дідусі та бабусі змалку привчені до вирощування культур і не покидають це “заняття”, доки мають на те сили та здоров’я. На випадок, якщо у вас не буде часу допомогти копати город, колоти дрова, збирати врожай картоплі чи полоти бур’яни, знайдіть “помічників” серед односельців. Заздалегідь знайдіть контакти тих, хто за потреби зможе допомогти вашій бабусі по господарству. 

Трохи для дозвілля

Основним джерелом інформації для пенсіонерів поки що є телебачення. А у віддалених селах іноді без супутникової антени зовсім не обійтись. Отож, виясніть необхідні дані, щоб сплачувати рахунки за постачання телекомунікаційних послуг онлайн. Додайте трохи різноманіття у “телевізійне” дозвілля бабусі, придбавши для неї періодичні видання.  На сайті ДП “Преса” можна в будь-який час замовити адресну підписку на газету чи журнал з величезного електронного каталогу видань України. 

Освоюємо технології

Безумовно, без технологій сьогодні ніяк не обійтись. Доречним буде навчити бабусю основам користування банківської картою. Це зручно, а у деяких випадках  вигідно, оскільки ряд банків надають кешбек на карткові транзакції. Обов’язково поясніть бабусі основи фінансової безпеки. Зараз найбільше потерпають від шахраїв саме літні люди, які телефоном повідомляють конфіденційні дані картки псевдо-співробітникам банку. 

Але ніщо не замінить людині людину. Плануйте час та приділяйте увагу родичам.  Краще – створіть традицію “культурних” виїздів бабусі з села до міста. За скромністю або обмеженістю можливостей вона може відмовляти собі у таких заходах. Організуйте їй візит до театру, філармонії, концерту народних колективів, музею, виставки тощо. Сумісне дозвілля наповнить приємними моментами та спогадами ваше життя.

 @karantsy для “ГРОМАДИ Схід”,  №1(10), 2020