Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
29.09.2021

Анна ЗОРІНА з Новоайдару на Луганщині точно знає, як на власній ділянці розвивати домашній бізнес на декоративних рослинах. У вирощенні квітів є свої секрети, і жінка радо поділилася ними з читачами «ГРОМАДИ Схід». Бонусом – корисна інформація про виготовлення компосту.

БАЧУ ЦІЛЬ, НЕ БАЧУ ПЕРЕШКОД 

Любов до квітів передалася жінці від матері, ще у дитинстві. А от започаткувати «квітковий» бізнес вона наважилася лише кілька років тому. 

Для мами трьох дітей робота вдома є великою перевагою: і діти доглянуті, і власна справа годує. Та й взагалі працювати за суворим графіком не для Ганни. Хоча іноді обробляти замовлення доводиться навіть вночі.

За словами Ганни, найбільше користуються попитом ті рослини, яких немає у масовому продажу. Вона не спеціалізується на чомусь одному, адже на все є власний сезон, тож завжди треба дбати про розширення асортименту. 

— До букетів гарно йдуть троянди, жоржини, крокуси, лілії, гіацинти, гладіолуси, клематиси. На початку весни традиційно робимо вигонку тюльпанів. Чудово купують декоративні чагарники – барбарис, хвойні. Також є попит на кімнатні рослини та матеріал для висадки: цибулини, саджанці. Ціна визначається від рідкісності сорту — є дешеві варіанти, а є і дорогі. 

Жінка вже має своїх клієнтів не лише серед місцевих жителів, а й по всій країні. Якщо раніше рослини замовляли через журнали із садівництва, то з інтернетом все стало легше і простіше. Анна продає рослини через тематичні групи у соцмережах, її віртуальна крамничка має назву «Віола». Найбільше замовлень вона отримує з центральної України.

Розвивати бізнес жінці допомагає підтримка чоловіка. Але у нагоді стала і грантова підтримка. 2019 року жінка випадково потрапила на тренінг від ПРООН та пройшла навчання з підприємництва. Тоді написала бізнес-план і виграла матеріали на будівництво підземної теплиці-термоса. 

— У мене зовсім не було досвіду у написанні проєктів, але я вмію швидко вчитися і не боюся нового. Тому, коли отримала пояснення, було нескладно розробити проєкт. Є такий вислів: «Бачу ціль, не бачу перешкод» — ось це про мене. 

Теплиця, до слова, у Анни задіяна цілий рік. Тут зберігаються кімнатні рослини та ті види квітів, які потребують високої температури.

— Якби я десять років тому замислилася над власною справою, то, гадаю, я її не започаткувала би, — зізнається Анна Зоріна. — Бо тоді були невпевненість і острах нового. Але я вирішила стати на шлях саморозвитку та навчання, і страх минув. Не потрібно боятися щось розпочинати. Адже якщо ви будете довго наважуватися, то шансу може й не бути. 

ПЕРШІ МОРОЗИ – НЕ ПОСПІШАЙ

Зі свого досвіду жінка впевнена, що восени не треба поспішати висаджувати цибулини квітів. Сама вона робить це аж у листопаді. 

– Зазвичай люди рано викопують або висаджують квіти, поки немає дощів та заморозків — бояться не встигнути. Але якщо робити це раніше, ніж потрібно, такі дії тільки шкодять рослинам. Я взагалі висаджую цибулини у листопаді, і ще жодного разу не зазнавала збитків. 

Також підприємниця радить не викопувати лілії:

– Ці квіти зовсім не примхливі і дуже морозостійкі. З інших країн лілії взагалі приходять замороженими, а на складах їх розморожують і вже потім продають. 

Лілія УДОДЕНКО/Громада Схід №17(50) 2021

 

ПОРАДА ВІД АННИ: ЩО РОБИТИ З ОПАЛИМ ЛИСТЯМ

Щоосені люди згортають опале листя та спалюють його. Через це зростає ризик пожеж, до того ж спалювання листя є небезпечним для здоров’я людей, адже у часточках твердих згорілих речовин містяться подразнюючі та канцерогенні компоненти. Ці мікроскопічні шкідливі часточки потрапляють до легень і можуть залишатися там надовго, ба навіть спричинити астму. Сам дим від спаленого листя містить окис вуглецю. Зрештою, за таке забруднення навколишнього середовища та створення небезпеки для людей накладається штраф, якщо навіть люди про це не обізнані.

Тож яка є альтернатива порушенню закону та загрозі власному здоров’ю? Рішення просте і корисне: компостування. І природа не страждає, і добриво виходить якісне, збагачене.

Компосту купу зручно облаштувати неподалік від вашої ділянки. Можна обрати ємкість для компосту, а можна просто викопати яму у землі. Чудове добриво вийде із змішування бур’янів, листя, трави. Ідеально, аби до складу перегною входили такі елементи: сіно, зелена трава, солома, листя, коріння рослин, кора, гній, за необхідності — добавки для прискорення процесу компостування. 

Швидкість дозрівання компосту залежить від вологості, температури і розміру компостної ями. Зазвичай для природного процесу виготовлення добрива необхідно від 3 місяців.