Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
28.06.2020

Садовий центр «Олександрівський» Лиманського району – приклад створення успішного бізнесу просто на присадибній ділянці. Його власниця Ніна РАДЧЕНКО до війни працювала ландшафтним архітектором, мала свою студію у Горлівці. Коли у липні 2014 року почалися сильні обстріли, вони із чоловіком залишили місто. Але виїжджати за межі Донецької області не схотіли.

Дізналися, що у селі Олександрівці продається будиночок. Своїх коштів лишалося обмаль, тож взяли кредит на його покупку. Пізніше вдалося придбати і сусідній, таким чином об’єднали подвір’я, отримали земельну ділянку 0,8 га і почали займатися рослинництвом.

 

Пані Ніно, а чому вирішили вирощувати саме квіти, а не овочі, наприклад?

Звісно, якщо починати з нуля, овочі дають більш швидкий грошовий обіг. Та перш ніж почати будь-яку торгівлю, треба знати, куди реалізовувати продукцію, добре вивчити ринок та потреби регіону. Ми знайшли своїх постійних клієнтів ще до війни. В нас купували розсаду квітів і в теплиці, і в літні кав’ярні, і на опт. Тому нам не було сенсу вирощувати щось інше. Великим плюсом стало і те, що будинок знаходиться неподалік траси, тож ми суттєво зекономили на транспортних витратах, бо налагодили продаж на місці.   

 

Що наразі представляє собою ваш садовий центр? Скільки різновидів рослин ви вирощуєте? Справляєтеся з усім самі чи наймаєте помічників?

Зараз вирощуємо близько 15 різновидів однорічних рослин (петунія, вербена, бальзаміни, чорнобривці тощо) та 4 різновиди багаторічних (переважно туї та ялівці). Ми зупинилися на кращих сортах рослин та постійно працюємо над їхньою якістю. Плануємо почати розводити троянди та, можливо, ґрунтопокривні. Також влітку продаємо газонну траву та добрива. 

Ми офіційно зареєстровані, сплачуємо податки державі, ведемо звітність, надаємо покупцям чеки. Маємо бухгалтера та продавчиню, які працюють на постійній основі, за необхідністю винаймаємо сезонних  робітників з нашого села та сусідніх. Звертаємось по допомогу, коли потрібно – наразі за підтримки спеціалістів від ООН створили власний сайт, займаємося його розвитком та просуванням. 

 

Чи реально звичайній людині без досвіду участі у грантових конкурсах отримати таким чином гроші на розвиток власної справи?

Авжеж. Головне – написати вдалий бізнес-план. А для цього треба знати, чого конкретно ти хочеш. Наприклад, ми з чоловіком зрозуміли, що нам необхідно працювати і взимку, а не тільки в теплий період року, тому треба будувати теплицю. Але це обійшлося б у дуже велику суму грошей, самі ми б не впоралися. Тому 2017 року вирішили взяти участь у програмі грантової допомоги малому та середньому бізнесу «Український донецький куркуль» та виграли 240 тисяч гривень на закупівлю всіх необхідних матеріалів. Додали ще всі вільні власні кошти.

Всі роботи виконували власноруч, а якщо приходилося наймати помічників, робили це за власний кошт також. Тепер маємо теплицю з полікарбонату розміром 20х8 метрів, де практикуємо стелажний спосіб вирощування рослин, який надає можливість збільшити корисну площу. 

Грантових програм, спрямованих на розвиток сільського господарства, зараз існує багато. І від ПРООН, і від МОМ, і від організації «Людина в біді», і від USAID (на розвиток бджільництва зокрема). Часто ці організації надають інформаційну підтримку та ведуть супроводження тих, хто виграв грант, і надалі. А з розрахунками та бухгалтерією можуть допомогти у ЦНАПах, у Центрах зайнятості або місцевих територіальних громадах. Так що треба пробувати!

 

Як вдається розмежовувати роботу та побут, адже ви працюєте вдома, ще й разом із чоловіком?

Якщо чесно, дуже важко. Рятують тільки самодисципліна та чітке планування. Зараз намагаємося працювати за конкретним графіком, пояснювати людям, що в нас є робочий та неробочий час. Та не завжди це вдається – сьогодні, наприклад, мали поставку товару о пів на шосту ранку. Але ж створення сімейного бізнесу було взаємно прийнятим рішенням. Недарма ж кажуть: «разом у горі та радості».

 

Що порадите тим, хто має бажання відкрити свою справу з нуля?

Найперше, хотіти вчитися новому і бути готовим вкладати гроші в знання. Я їздила на стажування до Польщі та Німеччини (звісна річ, не безоплатно) і дуже ціную цей досвід. Не втрачаю можливості відвідати корисні для бізнесу заходи і в Україні. Знання зайвими не бувають. 

Також не треба боятися «набивати ґулі» – не все вдасться з першого разу, і це нормально. Варто бути оптимістом та мати бойовий настрій – легко не буває ніде.

Юлія ЧЕБРЕЦЬ/Громада Схід 11(20) 2020