Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
19.01.2022

Надворі холодно і морозно, а у теплицях родини Кірєєвих затишно та яскраво: тут зацвіли три тисячі цикламенів. Рясним цвітінням рожеві, червоні та білі квіти віддячують людям за кропітку працю та ретельний догляд.

Ольга та Сергій Кірєєви вже понад 12 років розводять квіти на власній ділянці у селі Нижньотеплому на Луганщині. Спочатку у теплицях вирощували помідори на продаж, але якось спробували посадити квіти, успішно продали усю партію і вирішили змінити напрямок діяльності.

– Після святкування весілля у нашому дворі залишилися дерев’яні бруси. Ми з чоловіком вирішили використати їх та зробили першу теплицю. З того часу і почалася наша теплична родинна справа. Перший успішний досвід з квітами нас надихнув, поступово ми відмовилися від овочів і залишили у теплицях лише квіти, – згадує Ольга Кірєєва. 

На старті йшлося про вербену, півонії, левиний зів, газанію, згодом додалися цикламени та примули. До війни продавали рослини гуртовим покупцям у Луганську. З 2014 року цей ринок став недоступним, тож з початком війни родина переорієнтувалася на Сєвєродонецьк, який незабаром став обласним центром. 

Клієнтів тоді шукали самотужки: пропонували квітковим магазинам, йшли до місцевої влади з пропозиціями гуртових продажів. Одночасно займатися і доглядом за квітами, і маркетингом було важко. Саме тому 2021 року Ольга долучилася до сільськогосподарського кооперативу «Овочі Станичників». 

Кооператив працює з 2017 року, коли місцеві жителі, які вирощують овочі, городину, квіти зрозуміли: гуртом прожити простіше. Наразі до нього входять 102 домогосподарства з сіл Валуйського та Нижньотеплого Щастинського району. З моменту об’єднання у кооперативі впровадили єдині технологічні стандарти, покращили агротехнічні процеси, забрендували свою продукцію. Ці зусилля дали результат: продукцію «станичників» вже знають та замовляють у кількох регіонах України.

– Я вирішила долучитися до кооперативу, дізнавшись про успішний досвід продажів через супермаркети, агроконсультації від фахівців. Одна справа, коли пропонуєш квіти від свого імені, інша – коли ти є членом кооперативу та представляєш спільноту, – каже Ольга.

Зараз квіти родини Кірєєвих продаються у регіональній мережі супермаркетів, їх замовляють також інші гуртові покупці. Вихід на супермаркети дозволив родині втричі збільшити обсяги виробницітва, а поради з покращення агротехнологій – зменшити витрати добрив, води, оптимізувати ресурси на  опалення теплиць взимку. У теплицях встановили термодатчики, тепловентилятори, метеостанцію – вони допомагають зберігати квіти навіть в найлютіші морози. 

Основний масив рослин має зацвісти до 8 березня. Саме на початку весни продаж квітів суттєво зростає і дає можливість родині заробити. А у глобальних планах Кірєєвих – співпраця із місцевою владою та комунальними підприємствами щодо озеленення міст Луганщини. 

– Зранку я поспішаю до теплиці, дивлюся, яка квітка розквітла, яку треба полити, а якій добриво внести. Я переконана: вони відчувають мене та радіють догляду, – каже фермерка та мріє, як квіткарі тішитимуть очі жителів яскравими газонами, вписаними до ландшафтів навіть невеликих містечок регіону. 

Наталка СТЕПОВА/Громада Схід №1 (54) 2022