Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
08.09.2020

Жителі Вільного, що у Волноваському районі Донеччини, пишаються назвою свого села та кажуть, що тут дійсно мешкають вільні люди. А ще це, мабуть, єдине на Сході село, де за підтримки людей розвивається масова молодіжна музична культура. Завдяки талановитим місцевим діджеям про Вільне тепер знають по всій Україні та навіть за її межами.

Загальна проблема наших сіл, навіть дуже розвинених – в них зазвичай нема чим займатися молоді. Підлітки-школярі нудьгують, випускники їдуть з дому, аби отримати освіту, і повертатися потім не квапляться.

Вільне – виняток. Тут є своя субкультура дискотек, яка зародилася ще до війни і продовжує набирати обертів відповідно до усіх трендів сучасної світової музики. Місцеві дискотеки – це не лише танці, а й культовий майданчик для спілкування, що збирає молодь з усіх сусідніх сіл.

Двигун цього руху – діджей Сергій УСЕНКО. Саме йому належить ініціатива створити у Вільному сучасний музичний простір. Бо у клубі на той час жодних активностей для молоді не було, лише інколи приїздила дискотека з Хлібодарівки. На волонтерських засадах Сергій – до речі, самоук – грав музику на святкових сільських заходах, а водночас навчав ремеслу всіх, хто цікавився. З часом утворилася активна команда молодих людей, які «горіли» танцювальною музикою та хотіли в цьому вдосконалюватися.

– Нам не просто було цікаво вмикати музику. Нам хотілося, щоб це звучало красиво та без зупину, щоб люди насолоджувалися не лише піснями, а культурою танцю у синергії з музикою, – розповідає хлопець. – Кожен, хто до нас приходив навчатися, досі грає музику. Хто у своє задоволення, а хто вже і професійно займається діджеїнгом.

Наразі в атмосферній команді діджеїв Вільного – чотири людини. Ще один живе у Бердянську, але продовжує запалювати вільненські дискотеки, коли приїздить додому у відпустку. Хлопці кажуть, що кожен з них унікальний – як щодо жанрів музики, так і щодо відчуття настроїв танцмайданчика.

Про їхню популярність у селі свідчить такий випадок. Апаратуру хлопці купували власним коштом, і одного дня старенький, 2013 року діджейський пульт зламався, тож дискотеки у Вільному припинилися. Тоді селяни прийшли на допомогу своїм улюбленцям і «скинулися» на новий пульт вартістю 10 000 гривень. Всім селом зібрали 6 000, 1 000 надав місцевий підприємець, ще 3 000 додала сільрада. Так до села повернулися дискотеки, а музиканти отримали нові можливості покращення звуку.

Навіть під час карантину діджеї Вільного проводили прямі ефіри з дому. А як карантин послабили, щоп’ятниці знов крутять танці на літньому майданчику біля магазину.

На час карантину у селі затримався вже відомий на весь світ діджей Сергій ГРИГОРЧАК. Він не лише відтворює музику, а й вже шість років пише власні композиції, які потрапляють до світових чартів. Простий парубок з Вільного підписав музичний контракт з Німеччиною та 2015 року увійшов у ТОР-100 кращих виконавців за тиждень за версією найбільшого у світі музичного магазину електронної музики – у своєму жанрі він посів 54 місце. Після перерви на службу в армії хлопець відновив заняття музикою і наразі є частим гостем на міжнародних фестивалях.

– Виступаємо ми у Вільному, але нам хочеться більшої аудиторії, бо з  тисячі людей, які тут мешкають, 80% – пенсіонери, і лише 20% – молодь, більшість з якої навчається в різних містах. Тобто нам просто нема для кого грати. Хоча в нас є потенціал, апаратура і, найголовніше — бажання, – каже Сергій. – Я сподіваюся, що завдяки цій публікації про нас дізнається більше людей, і нас почнуть запрошувати виступати до інших міст та сіл. Мрію, що знайдемо аудиторію, яка задовольняється не тільки тим,  скільки чого налите у чарці , а дійсно в змозі оцінити музику, яку ми граємо. 

Анастасія ХАРІНА/Громкор ГРОМАДА Схід 16(25) 2020