Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
09.05.2020
Гінекологічний кабінет вже готовий до відвідування

За декілька тижнів в пологовому відділенні Дружківської центральної міської лікарні запрацює сучасний бокс, де будуть народжувати жінки, які мають вірусні хвороби.

Ініціатива місцевих активістів, які знайшли ресурси для появи нового медичного боксу, дозволила нарешті усунути існуючу дискримінацію – адже наразі протоколи забороняють надавати медичні послуги інфікованим в тому ж приміщенні, що і здоровим, тож банальна ГРВІ чи ВІЛ-позитивний статус однаково заважають жінкам скористатися більш-менш притомним сервісом.

ПРОЄКТ-ПРОРОЦТВО

Сьогодні, в умовах епідемії, необхідність появи спеціалізованої пологової палати для породіль з вірусними захворюваннями стала настільки важливою, що дехто вбачає в цьому якусь містику і каже, що дружківський проєкт «напророчили». Бо ж розпочався він задовгіо до коронавірусу… 

– Коли я побачила тоді бокс для інфікованих жінок, волосся дибки стало: тіснота, тьмяне світло, потріскані стіни, якісь допотопні кахлі, як у шкільному туалеті, – розповідає Світлана Агаджанян, переселенка з Донецька, а наразі мешканка селища Сурове та координаторка проєктів ГО «Україна можливостей». –  Щоправда, нове приміщення в іншому крилі будівлі також невелике, але відповідає всім санітарно-гігієнічним нормам, вже відремонтоване з урахуванням вимог щодо функціональності. До того ж, там просто комфортно, красиво та затишно.

У Дружківці останнім часом фіксували на рік 20-30 пологів, ускладнених інфекційними діагнозами у жінок (а загалом у місті приблизно кожного дня народжується одне немовля). Але ж деякі породіллі, які прагнули кращих умов, їхали народжувати до Краматорська або Костянтинівки. 

Медперсонал, що наразі ходить до приміщення на екскурсії і бачить його оснащення,  жартує, що виходить якась «VIP-палата»: жінки у чергу будуть ставати, аби народжувати тут. А якщо серйозно, то такі наочні зміни підштовхують і до оновлення звичайних палат. Зараз адміністрація міста обмірковує, як самотужки, без активістів, зробити ще й бокс для перебування інфікованих жінок, які зберігають вагітність. 

 

ЦЕ НЕ ДИВО, ЦЕ СИНЕРГІЯ

За словами пані Світлани, ідея змінювати медичний простір для жінок Дружківки народилася ще 2018 року, коли вони разом із лікарем Олександром Колесником (також переселенцем з Донецька) писали грантовий проєкт на придбання високочастотного апарату для сучасного лікування гінекологічних захворювань. На той момент в лікарні користувались приладом, вік якого сягнув 38 років. Проєкт той виграли, і прилад вартістю 40 000 гривень придбали. Він став основою сучасного кабінету діагностики та лікування патології шийки матки, який, у свою чергу, є частиною масштабного проєкту зі здоров’я жінок.

Опитування містян, до якого також залучилася Світлана, показало, що низький рівень медичних послуг найбільше турбує саме дружківчанок. Цю тему почали обговорювати на засіданнях Групи з безпеки і соціальної згуртованості – дорадчого органу при міській владі Дружківки. Так народився проєкт «Здорова громада», який підтримала Програма ООН із відновлення та розбудови миру в Україні. 

У проєкті три складові: гінекологічний кабінет, пологова зала для інфікованих та «Академія здоров’я». Дві вже реалізовані, третя – у процесі.

Зрозуміло, що активісти не планують навчати здоровому способу життя ані майбутніх батьків, ані вагітних жінок, бо це справа медиків, – каже Світлана. – Ми лише облаштовуємо приміщення, де можна буде проводити навчальні активності: тренінги, лекції, обговорення. Наразі ремонт вже закінчено. Меблі, комп’ютер, проектор купили. Шукаємо макети, схеми, плакати, максимально наукові наочні матеріали. 

«Здорова громада» фінансується  з  двох джерел:  за підтримки гранту Європейського Союзу від урядів Данії, Нідерландів, Швеції і Швейцарії та з міського бюджету. І якщо на початку проєкту сторони вклали рівні частини – по 500 000 гривень, то нещодавно місто виділило ще 180 тисяч.

Зараз доля міського бюджету більше, ніж донорська, але, якщо б не було грошей донора, можливо, не підвищилася б увага до медиків. «Здорова громада» виявилася таким собі спусковим гачком, і пішла ланцюгова реакція. Це не диво, це синергія, – вважає Агаджанян. – А лікарі реально щасливі, адже переконалися, що зміни на краще потрібні комусь іще, окрім них самих. Змінюється не тільки простір, змінюється система взаємодії із владою: якщо два роки тому нашу робочу групу сприймали як закритий клуб, тепер це дієвий механізм! 

Активісти неодноразово доводили, що їхня небайдужість ефективно економить гроші. Зокрема, на ремонти приміщень замість 1 млн грн витратили 400 тисяч – знайшли підрядників дешевше. Або порадилися з фахівцями і купили гінекологічне крісло не за 170 тисяч, а за 40 тисяч (але функціональне, нове, зручне), а на решту придбали 10 захисних костюмів для медиків.

– Як стати в чергу «на покращення»? – запитую у Світлани Агаджанян. – В чому секрет успіху?

– Люди хочуть повторити успіх, але треба мати свою оригінальну ідею, а не копіювати ту, що в когось спрацювала, – відповідає. – Я можу тільки навчити шукати можливості, співвідносити свою ідею з пріоритетами донора. Між тим, вони можуть з часом змінюватись, як і світ загалом. І я теж буду змінюватися, бо це природно. Трансформую себе під нові реалії, бо треба ж встигнути  виконати життєву програму

 

Світлана АГАДЖАНЯН, координаторка ГО «Україна можливостей» (Дружківка): 

  • Почніть з аналізу потреб громади. Слід провести соціологічне дослідження, але не обов’язково за гроші. Можна розпочати зі збору думок у соцмережах, самотужки опанувати методики проведення фокус-груп, інтерв’ювання тощо. 
  • Не беріться змінити все одразу. Ідеально обрати напрям, близький власне вам.
  • Заздалегідь вивчайте пріоритети донорів та намагайтесь потрапити в їхнє русло. Шукайте грантові конкурси, але не хапайтеся за всі поточні, думайте стратегічно.
  • Пам’ятайте, що перемовини та підготовчий етап можуть тривати до 2-3 місяців, все відбувається поступово.
  • Комунікуйте з донорами в контексті співфінансування. Жоден донор не в змозі «витягти» всі наші проблеми, тим паче – самотужки. 
  • Залучайте фахівців – вони діляться контактами, допомагають аргументувати потреби на етапі написання заявки, шукати підрядників та обладнання. Загалом – стають частиною команди.
  • Звітуйте перед громадою не тільки про перемоги, а й про проблеми. Це досвід, діліться ним. 
  • Дякуйте партнерам – всім: людям, які будуть споживати вашу роботу, донорам, міській владі. Пам’ятайте, що це спільна історія успіху.

Олена САМОЙЛЕНКО/Громада Схід №8(17) 2020