Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
25.07.2020

З війною на Сході України розпочалася активна діяльність багатьох гуманітарних організацій, що допомагають нужденним. Їх дійсно багато, люди вже навіть не завжди можуть згадати, хто саме їм допомагав. Як свідчить наша гаряча лінія, запитань до благодійників також багато. Отже, знайомтеся: ваш експерт з гуманітарного сектору –   керівник проєкту «Простір підтримки» Благодійного фонду «Карітас Маріуполь» Валерія ГАРМАШ.

До фахової роботи з допомоги людям мене привело волонтерство. Якось я зрозуміла, що допомагати можна не лише стихійно на свій розсуд, а займатися цим професійно. Моя праця у великій команді благодійного фонду розпочалася взимку 2015 року з видачі продуктових наборів для людей з окупованих територій. 

Після років вільного волонтерства робота за рамками та регламентом давалася не завжди легко. І у «кухні» цієї сфери я розібралася не одразу. Проте певні ситуації я змогла роздивитися як ззовні, так і зсередини –   щоб тепер вміти відповідати на питання, що найчастіше цікавлять людей. 

Звідки організації, що допомагають, беруть гроші? 

Давайте подивимось, які осередки соціальної допомоги бувають та хто їх утримує.

Державні організації (соціальні служби роботи з сім’ями, дітьми та молоддю, деякі центри юридичної допомоги, центри зайнятості) – фінансуються з державних коштів, тобто утримуються з податків громадян України. 

Особисті фонди – утримуються окремою персоною ( «Фонд Петра Порошенка», «Фонд Ріната Ахметова» тощо).

Громадські фонди –   отримують фінансування від багатьох різних небайдужих доброчинців через цільовий збір коштів (фонд «Свої» Лесі Литвинової, фонд «Таблеточки» тощо).

Міжнародні організації – отримують гроші від фондів, місій або урядів інших країн (БФ «Карітас України», дитячий фонд ООН «ЮНІСЕФ», Даньська рада у справах біженців тощо)

Тепер ви будете розуміти, завдяки кому саме ви отримали допомогу: завдяки державі, окремим доброчинцям, осередку добрих людей чи благодійникам та платникам податків інших країн. 

Як обираються локації для надання допомоги?

Часто це питання стає підставою для суперечок ба навіть конфліктів. Люди, які живуть у буферній зоні чи надто до неї близько, щоб відчувати наслідки війни, зазвичай вважають, що саме вони мають отримувати допомогу. 

Але не все так просто у роботі благодійних організацій. Щоб обрати локацію, необхідно провести моніторинг населених пунктів на відповідність певним критеріям. 

Які це критерії? Насамперед до уваги береться розташування населеного пункту: близькість до зони розмежування, відстань від районного та обласного центрів та можливість пересуватися громадськім транспортом. Далі враховується кількість населення та можливості працювати і заробляти у цих селах. А вже тоді працівники організацій збирають інформацію, скільки людей потребують допомоги та якої, чи вже допомагають їм інші організації.

Тобто, якщо ваше селище знаходиться поблизу зони розмежування, не має нормальних доріг та транспорту, щоб доїхати до магазинів та аптек, а у місцевих селян немає можливості працювати – то, скоріш за все, воно стане отримувачем допомоги.

Натомість приміські села, віддалені від зони активних бойових дій, допомогу від міжнародних благодійників отримують рідко, бо ними мають опікуватися державні органи та місцеве самоврядування. Але це не вирок, завжди можна зорганізуватися та знайти інші джерела підтримки –   про це розповімо у подальших публікаціях. 

На яку допомогу можна розраховувати?

Різні фонди мають різні можливості, тому надаватимуть різну допомогу. Організації з можливістю виділяти кошти на великі проєкти можуть відремонтувати будинки, провести воду чи пробурити свердловину, коли це критично важливо для того, аби люди могли жити без додаткових загроз для життя. Є фонди, фінансування яких дещо обмежене –   вони надають продукти, засоби гігієни чи паливо для зимового періоду. 

Час від часу організації оголошують короткострокові програми різної спрямованості: компенсації витрат на ліки або придбання зимового одягу, гранти на навчання або організацію власної справи, роздача школярських портфеликів або різдвяних подарунків. Найчастіше працівники різних фондів знають, які програми діють у колег, тож рекомендую підтримувати зв’язок з кимось з фахівців вищезазначених організацій, аби бути в курсі, які нові можливості і де ви можете отримати. 

Чому не можна допомогти всім, навіть коли дуже хочеться? 

Майже всі люди, які проживають на лінії розмежування, чи вимушено покинули свої домівки, чи іншим чином постраждали від війни, є вразливими і потребують допомоги. Але, як би прикро це не було, навіть великі міжнародні благодійні організації не в змозі допомогти усім. Тому серед тих, хто потребує допомоги, виділяють тих, хто потребує найбільше.

В першу чергу це багатодітні родини та родини, де дітей виховують самотні матері та батьки – адже діти допомогти самі собі не можуть. Також пріоритетну допомогу отримують жінки з дітьми до 3-х років та вагітні жінки, які не можуть самостійно себе утримувати. Важкохворі люди та люди з інвалідністю – вони просто фізично не можуть заробляти на життя, тому теж потребують підтримки. Самотні особи похилого віку – і ця категорія часто неспроможна впоратися без сторонньої допомоги.

Втім, слід пам’ятати, що навіть належність до однієї з цих категорій не дає автоматичної гарантії отримання допомоги. Інколи бюджет обмежений, тож навіть з них доводиться обирати найбільш уразливих. Буває таке, що допомога спрямовується лише на дітей чи осіб з інвалідністю – регламент деяких організацій дозволяє працювати лише з певними проблемами населення. 

Навіщо для отримання допомоги стільки документів?

Відповідь: аби підтвердити, кому саме і на яких підставах надано допомогу, і запобігти шахрайству. Якщо цього не робити, то будь-яка організація, що отримала кошти або продукти, могла б роздати їх своїм працівникам. Тож ваш підпис під документами допомагає державі та донорам слідкувати, аби допомога була спрямована саме вам. 

Наостанок додам:у гуманітарних організаціях працюють люди, які прагнуть допомагати іншим. Дуже часто ми обмежені певними вимогами і не можемо діяти на свій розсуд. Але ми завжди шукаємо можливість допомогти – нехай навіть не в той спосіб, який хочеться, чи який здається найпростішим. Допоможіть нам своєю повагою і ми обов’язково допоможемо вам.