Громада Схід
Call-center,
Mariupol:

+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Call-center,
Kramatorsk:

+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
17.09.2019
«ГРОМАДА Схід» №2, 2019

Юристи громадської організації  «Маріупольської асоціації жінок «Берегиня» працюють з переселенцями вже четвертий рік. В їхньому активі – 109 «пенсійних» справ, виграних у судах першої та другої інстанції та 4 справи, виграних у касаційному суді.

За словами керівника організації Марини Пугачової, громадські юристи саме для того і існують, щоб захищати верховенство права всіма доступними засобами.

– Марино, як прокоментуєте нову Постанову Кабміну №788?

– У нас в країні декларується верховенство права, і ми прекрасно розуміємо, що ніякі постанови, навіть Кабінету міністрів, не можуть перекреслювати Конституцію і законодавство щодо пенсійного забезпечення.

Постанова не вирішує проблем переселенців. Як бачимо, пенсії так і не виведені з розряду соціальних виплат. Нагадаю, що пенсія – це особисті гроші пенсіонера, яким держава не має права розпоряджатися. Грубо кажучи, це як покласти гроші в банк і чекати, що якась інстанція дозволить їх зняти або не дозволить.

Все стане на свої місця лише тоді, коли пенсійні виплати винесуть за рамки соціальних. Коли це буде зроблено, жодна комісія не зможе вирішувати, позбавляти людину пенсії або ні. Адже пенсія – це не соціальна допомога, а майно людини.

– Що порадите робити людині, якщо їй заблокували пенсію?

– Не панікувати і пам’ятати, що всі проблеми можна і треба  вирішувати через суд. Як показує наша практика, суди часто стають на бік позивача і виносять рішення щодо відновлення виплат.

Для початку необхідно отримати письмове обґрунтування  зупинки виплат – написати заяву в УСЗН і з’ясувати, чи є підстави для анулювання довідки переселенця. Можна це зробити у різний спосіб: звернутися до юристів або листуватися самостійно. Різниця лише в термінах отримання відповіді: у нас, юристів, це 5 днів, самостійно вам доведеться чекати 30 робочих днів. До того ж юристи роблять такі запити комплексно, відразу в усі інстанції. Паралельно можна звернутися до представника Уповноваженого з прав людини при Верховній Раді – як правило це спрацьовує. Треба  обов’язково пам’ятати, що вхідні та вихідні документи мають бути на руках з печатками. Все сказане телефоном – це лише слова, усні домовленості з Пенсійним фондом забуваються дуже швидко, а суд не приймає їх до уваги.

Іноді ситуація з пенсією вирішується вже після першого запиту від юристів. Іноді суди тривають до року, але якщо нічого не робити, то нічого і не буде вирішено, бо під лежачий камінь вода не тече.

Звісно, є нюанси. Навіть якщо людина виграє справу в суді, далеко не всі судові рішення Пенсійний фонд поспішає виконувати. Пенсійний фонд затягує виплати, подаючи апеляції – попри те, що коштів на оплату судових витрат і штрафів не має, законом вони не передбачені. Тож юристам доводиться вже після суду робити ще купу запитів, щоб рішення були виконані.

Показовий випадок – справа Сергія Ваганова.

Він приїхав до Маріуполя 2014 року як переселенець. Набув цього статусу, але соціальних виплат не отримував, бо жив у власному житлі – у квартирі своїх батьків.

До 2017 року йому з різних підстав декілька разів блокували пенсію, інколи навіть без повідомлення. Коли він відмовився від довідки переселенця і прописався у власному житлі, почалися нові блокування і примус з боку ПФ знову відновити статус переселенця.

З точки зору ПФ, навіть якщо громадянин України має своє житло, але колись жив на території, яка наразі є окупованою, ця людина – переселенець на все життя. Хоча статус переселенця за законом не нав’язується примусово, а є добровільним волевиявленням. Ваганов звернувся до наших юристів і подав до суду з приводу блокування пенсії.

Дев’ять місяців тривали судові засідання, апеляційні скарги, відмови виконувати судове рішення з боку Пенсійного фонду міста Маріуполь. Але пенсію все ж таки  повернули. Повернули у повному обсязі.


Сергій ВАГАНОВ, пенсіонер (Маріуполь):

– Навіть зараз, коли вже позаду суди, я не відчуваю себе повноцінним членом маріупольської громади, звичайним пенсіонером, як, наприклад,  моя сусідка. Таким мене робить Пенсійний фонд. Я і досі відсутній у загальних списках на отримання пенсії. Мені виплачують її за окремим списком, з поміткою «За рішенням суду» і не тоді, коли її отримують всі пенсіонери міста. А в електронній пенсійній справі написано, що я незареєстрований переселенець. Хоча і власна домівка є, і штамп у паспорті є, і рішення суду є. Коментувати нову постанову я не буду, бо маю рішення суду, яке мене захищає. А якщо чиновники з місцевого Пенсійного фонду ще щось вигадають відносно мене, то їм треба пам’ятати про особисту відповідальність за порушення законодавства.

Євген ТОПОР/Громада