Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
15.02.2020

Україна веде переговори про три нові точки для розведення військ. За словами міністра оборони Андрія Загороднюка, це можуть бути залізничний міст в районі Станиці Луганської, а також Новоселівка-2 та КПВВ «Гнутове» на Донеччині. Міністр наголосив, що готуються тільки ті ділянки, які «дійсно будуть мати гуманітарну складову». Але ж із гуманітарною складовою не так все райдужно навіть в тих селищах на лінії розмежування, де нібито вже має бути усталений уклад. Журналісти «ГРОМАДИ Схід» з’ясували це під час відвідування селищ поблизу Горлівки, розташованих майже на передовій.

Переїжджати з селища, де виросла, пані Марія категорично не хоче, хоча й підтверджує, що Новолуганське покинула третина довоєнного населення. Жаліється нам, що і на старості немає спокою. Уся пенсія йде на комунальні платежі, бо субсидію цьогоріч не оформила. Ще й стріляють щоночі. Попри те, що у колгоспі пропрацювала дояркою тридцять п’ять років, отримує копійки, яких ледь вистачає. Але і це пережити можна, каже, головне, щоб війна скінчилася. 

У місцевому садочку директорка Віра Глотова також розказує про виїзд молоді, а відповідно – й дітей. До війни садок відвідувала майже сотня малят, зараз – шістдесят. Про те, що у будівлю дошкільного закладу було пряме влучання снаряду, вже ніщо не нагадує. За рахунок місцевого бюджету будівлю не тільки відновили, а ще й почали капітальний ремонт. Щоправда, роботи наразі призупинені, але у середині вже дуже затишно. Меблі, іграшки, сантехніка – все нове, навіть обладнання на кухні сучасне, що не так часто можна зустріти навіть у міських школах. 

Відновлений дитячий садок у Новолуганському

У Новолуганському працюють магазини, ремонтуються будинки, є пошта, банкомат, клуб. У закладі культури приймають і розподіляють гуманітарку: теплий одяг, взуття, інші речі, зокрема, й ті, що привезли представники цивільно-військового співробітництва з гуманітарним вантажем від Латвійської республіки. Пані Марія також збирається піти підібрати собі черевики, бо нові купувати дорого. Не відмовляється вона і від допомоги військових, які двічі на тиждень привозять і роздають хліб та інші продукти.

Наразі до Новолуганської сільської ради на папері входять чотири населені пункти: Новолуганське, Семигіря, Травневе і Доломітне. Останнє розташоване на непідконтрольній Україні території. Щодо  Гладосового, то воно хоча й за Україною, але бюрократично залишається на самоті. 

– З 2017 року ми намагаємося включити Гладосове до складу нашої сільради, але поки що остаточне рішення не прийняте. Вже є розпорядження голови Донецької військово-цивільної адміністрації, але ще необхідно провести низку координаційних заходів для такого «зливання», – розповіла секретарка Новолуганської сільської ради Наталія Руденко.

Гладосове – це колишня вулиця Гольмівського селища Горлівки. Нині там мешкає до сорока людей. Доступ до нього обмежений в першу чергу з міркувань безпеки. Хліб та інші товари першої необхідності, а також медичну допомогу надають переважно військові та волонтери міжнародних організацій. 

Дістатися Гладосового можна, мабуть, тільки танком. Громадський транспорт туди не ходить. На власній автівці ми змогли подолати тільки частину шляху. Далі – лише пішки: ґрунтову дорогу опадами розмило і перетворило на суцільну багнюку. У супроводі військових ми дійшли лише до Травневого. 

На вулицях Травневого багато порожніх будинків, зруйнованих обстрілами. Є пошкодженні хати, де продовжують жити люди. Дізнавшись про те, що приїхали журналісти, селяни зібралися в одному з будинків, щоб нагадати про себе, що вони є. В них купа проблем, які самотужки вони розв’язати не в змозі. У селі під обстрілами продовжує залишатися 120 людей. Більшість – старі і хворі. Є родина з дитиною. Ані питної води, ані магазину тут немає. У суху погоду воду і медикаменти привозять гуманітарні організації, працює виїзна крамниця. Але в тому то й біда, що через негоду село часто залишається відрізаним від благ цивілізації на тривалий час. 

Найбільший  відчай у людей викликає життя у темряві. Понад тиждень в населених пунктах Травневе і Гладосове не було електрики. Якщо хтось усякими правдами й неправдами подолав бездоріжжя і якось дістався магазинів – усі ці запаси продуктів без холодильника зіпсувалися. 

– Та що там казати, у темряві просто страшно, тим більше під вогнем, особливо самотнім, – визнають селяни.  

Заступник голови Донецької ВЦА Вадим Філашкін каже, що людей почув і електрику дадуть. Також найближчим часом до Травневого буде відсипано дорогу. Запевнив, що знає про проблему  «непрохідних» доріг, і до інших населених пунктів, зокрема, у напрямку Дачі, також з кілометр відсипатимуть. Розповів, що з 1 квітня розпочнеться відновлення людям житла – у Травневому пошкоджено 64 будинки:

– Якщо встановиться «режим тиші», будемо ремонтувати власними силами. Якщо ні – завеземо матеріал, є домовленість з місією «Проліска», вони пообіцяли допомогти з будівельниками та фінансуванням їхніх робіт. 

Представники Гуманітарної місії «Проліска» необхідний досвід вже мають. Вони першими опрацювали запрошення «режиму тиші» під час відновлювальних робіт в Опитному та Пісках. Тоді спільно з обласною ВЦА були відремонтовані пошкоджені обстрілами дахи будинків і вставлені вікна. Щодо робіт у Травневому та Гладосовому вже зроблено запит на «зелений коридор» по лінії ООН і ОБСЄ, аби була можливість засипати дороги і завезти будівельні матеріали для відновлення житла.

У Донецькій та Луганській областях працює 10 офісів «Проліски». Вони охоплюють 600 населених пунктів на лінії розмежування, де живе півмільйона людей. Соціальні працівники організації регулярно відвідують села, надають супровід в отриманні паспортних послуг, розв’язанні пенсійних питань, відновленні документів.

З початку минулого року запрацював пілотний проект за підтримки Агентства ООН у справах біженців. Він дозволяє купувати житло родинам саме з таких ізольованих населених пунктів, як Травневе та Гладосове. Минулого року за цією програмою «Проліска» придбала 14 будинків, зокрема, родині з дитиною з Травневого.

 

Євген КАПЛІН, керівник Гуманітарної місії «Проліска»:

– В Травневому і Гладосовому проживали дві родини з дітьми. Минулого року мамі з трирічною дитиною ми запропонували квартиру у місті Часів Яр, і вона залишила Травневе. У дитини не було можливості відвідувати садочок, а коли їм у вікно залетів снаряд, вона ще й перестала розмовляти. Тривалий час з малям працював психолог гуманітарної організації. Їхнє нове житло у Часів Ярі розташоване поруч з дошкільним закладом, є доступ до інших сервісів, а головне – там безпечно. 

Тільки-но у нас завершилася угода щодо родини з села Гладосове. Там хлопчику дев’ятий рік, до школи він не ходить, вчиться заочно. Йому видали підручники і сказали, щоб мама з ним займалася, оскільки організувати туди шкільний автобус немає можливості. Як тільки колишні господарі звільнять будинок, родина переїде до свого нового житла у Соледарі. 

 

P.S. Назавтра після візиту журналістів до Травневого постачання електроенергії у селі було відновлене.
P.S. S. Під час верстки газети ми дізналися про налагодження автобусного сполучення до Травневого та Гладосового.

Лілія АНДРУСИК/ГРОМАДА Схід №2(11) 2020