Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
28.04.2022

Ганна – переселенка з Донецька. 2014 року вона вже полишала домівку через початок війни на Сході України. Тоді разом з чоловіком придбали будинок у Костянтинівці, а бізнес відкрила у Краматорську. Але війна наздогнала знову…

Рішення про евакуацію з Костянтинівки Ганна Тузова ухвалила у перший день вторгнення Росії. Ухвалила за кілька хвилин. Швидко зібрала речі в машину, сіла за кермо та з двома дітьми виїхала подалі від Донеччини.

– Треба було врятувати дітей, тому я навіть не вагалася. Спочатку не було плану їхати за кордон. Перші десять днів ми їздили  Україною,  сподіваючись, що це все жахіття не може бути правдою, що Путін всіх лякає, що велика війна неможлива у ХХІ столітті. Потім стало зрозуміло, що стає тільки гірше. Тоді вирішили, що треба їхати до країни, найближчої до України, адже чоловік та рідні лишилися вдома, я не хотіла від’їжджати далеко. Звісно, було почуття провини, що я мала залишитися, що не можна кидати країну, коли більшість не може виїхати, що у мене ж клієнти та, можливо, комусь буде потрібна допомога. Але, чесно кажучи, страх за життя дітей був сильніший.

Перші тижні у Польщі були дуже стресовими. Ганна каже, що голова зовсім не працювала, з ранку до ранку було одне заняття – перегляд новин, дзвінки рідній сестрі, яка живе у Києві, розмови з чоловіком. Але за два тижні прийшло розуміння, що допомагати своїм українцям можна і в Польщі.

За фахом Ганна – психологиня, надає допомогу дітям-аутистам. На Донеччині підприємниця створила центр «Промінь», де логопеди та психологи надавали підтримку дітям із затримкою розвитку.

– Я самотужки, крок за кроком кілька років створювала свій центр. Закуповувала сучасне обладнання, навчалася нових методик, купувала фахову літературу, постійно розвивалася та вдосконалювала свої навички. Коли після обстрілу Краматорська побачила розбите скло у будівлі центру, стало боляче. Але головне, що на той момент там нікого не було – робота центру було призупинена.

У польському Кракові Ганна вирішила відновлювати роботу. У соціальних мережах написала оголошення, що пропонує роботу фахівцям з України. Кілька людей відгукнулися на допис. Залишалося знайти приміщення та обладнання.

Обладнання для занять дітей терапією сенсорної інтеграції потрібно специфічне, і коштувати воно може до 5 тисяч доларів. Купити таке біженці з України нереально, тож Ганна почала шукати приміщення діючого центру чи приватного садочка, аби там вже була така кімната. За два тижні вона натрапила на таке приміщення.

 

Ганна радіє, що змогла швидко зібрати нову команду:

– У такий важкий час поряд знайшлися люді, завдяки яким я та ще дві спеціалістки з України можемо продовжувати те, що вміємо найкраще – працювати з дітьми з особливостями розвитку. Я зустріла класних терапевток з Житомира, Харкова, нещодавно до нас долучилася ще музична терапевтка з Києва.

 

 

У новоутвореному центрі вже провели перші консультації. По них звернулися 16 сімей, які мають діток з інвалідністю та приїхали до Кракова з різних міст України, ховаючись від війни.

 

Робота Ганни та її нових колежанок стала можливою завдяки Крістіні Кейтс та її сину Крісу, який мешкає у США. Чоловік зібрав гроші та переслав їх до Польщі, щоб орендувати приміщення, купити деякі іграшки та оплатити роботу українок. Усі заняття для дітей будуть безоплатними до кінця квітня.

 

Наталка СТЕПОВА/Громада