Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
17.09.2019

«Зробити все, щоб у 2020 році українці отримували максимальну кількість медпослуг за державний кошт, а перелік платних послуг був мінімальним» – таке завдання зазначене як головне на сайті Міністерства охорони здоров’я України.

Також вказано, що внаслідок проведення медреформи більшість медичних послуг буде безоплатною для пацієнта, але платною для держави. Сплачуватиме Національна служба здоров’я України (НСЗУ), а затверджуватиме програму медичних гарантій разом із державним бюджетом Верховна Рада.

Отже, обсяг послуг у програмі медичних гарантій залежатиме від розміру фінансування з державного бюджету. Перша програма медичних гарантій буде ухвалена 2019 року на 2020 рік.

Довідково: з 1 січня 2020 року всі медичні заклади, що надають спеціалізовану медичну допомогу, перейдуть на оплату за договорами з НСЗУ. Станом на літо 2019 року реорганізація лікарень під нові вимоги відбулася у Донецькій області на 35%. Для порівняння: лідером є Полтавська область, де змінили свій статус на комунальні некомерційні підприємства 85% медзакладів, аутсайдером – Луганська область (10%).

Певними послугами безоплатно можна користуватися вже зараз. Але не всі про це знають. Інформуємо.

Як отримати безоплатні медичні препарати за програмою «Доступні ліки»?

Кореспонденти «ГРОМАДИ» опитали понад 30 людей в різних куточках Донеччини. Більшість з них про безоплатні препарати нічого не знають. Тетяна приїхала з Горлівки до підконтрольної території саме за ліками (каже, тут дешевше), але про програму «Доступні ліки» нічого не чула. Світлана (Соледар) також не чула і, відповідно, не користується.

Лідія Іванівна (село Іванівське) страждає на гіпертонію і знає, що у містах можна придбати безоплатні препарати, але до аптек ще треба дістатися:

«У аптеках там у місті – є. А тут нічого такого немає. У людини тиск коли піднімається – необхідні пігулки якісь від цього, а потрібно їхати в місто. І хоча «газельки» ходять,  можливості поїхати немає. Упадеш іще і не доїдеш ані туди, ані назад».

Схоже розповідає мешканка Талаківки:

«Я як не прийду до лікарні та кажу: «Ну зробіть мені талончик, щоб отримати безкоштовно ліки, у мене серце хворе, й інвалід я», вони відповідають: «Немає». Ще не поступила ця програма чи як? Дадуть-таки комусь з нас через телефон рецепт, підеш в аптеку, а там тільки все платне. У нас таких аптек немає, треба у місто [Маріуполь] їхати. «Йдіть шукайте», – нам так кажуть».

Олена Топоркова (Волноваха) вважає, що через програму «Доступні ліки» можна отримати лише дешеві препарати, її синові-сердечнику вони не підходять.

Між тим, найдешевший препарат, що на 100% відшкодовує держава, коштує 5,22 грн, а найдорожчий – 863,43 грн. І це не обов’язково препарати вітчизняних виробників. В новому реєстрі майже половина препаратів іноземного виробництва – 108 торгових найменувань ліків. 12 повністю безоплатних препаратів – іноземного виробництва.

Пояснюємо більш докладно.

Урядова програма «Доступні ліки» розпочалася у квітні 2017 року. У серпні 2019 року МОЗ України затвердив новий реєстр препаратів програми – шостий від початку її дії. У новий список «Доступних ліків» увійшло 254 препарати, з них 78 є безоплатними для пацієнтів з серцево-судинними захворюваннями, діабетом ІІ типу і бронхіальною астмою (пріоритет лікуванню саме цих хвороб наданий через аналіз показників смертності населення України). Решта 176 медикаментів розрахована на невелику доплату пацієнтом. Очікується, що пацієнти зможуть отримати безоплатно чи з незначною доплатою понад 46 мільйонів упаковок препаратів.

Взяти участь у програмі можна після підписання декларації з сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром. Саме ці спеціалісти займаються випискою рецептів в електронному вигляді. Отримати медичні препарати за рецептом безоплатно або з частковою доплатою можна в аптеках, які уклали договір з Національною службою здоров’я України – вони позначені наклейками «Доступні ліки. Урядова програма».

Алгоритм отримання рецепту за програмою «Доступні ліки» такий:
  1. Пацієнт приходить на прийом до спеціаліста, з яким підписана декларація.
  2. Лікар виписує рецепт через електронну систему охорони здоров’я (потрібен актуальний мобільний номер).
  3. Пацієнт отримує на свій мобільний телефон унікальний номер електронного рецепту у вигляді смс такого змісту: «Ваш рецепт: ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ». На прохання пацієнта лікар може роздрукувати всю інформацію, зокрема, з виписаними ліками та номером електронного рецепта.
  4. Пацієнт має звернутися у будь-яку аптеку, що співпрацює з НСЗУ у рамках урядової програми «Доступні ліки» та назвати номер рецепта. Фармацевт запропонує лікарські засоби, з яких пацієнт обирає один та називає код підтвердження з смс або роздрукованої інформації.

Важливо: отримати препарат за рецептом можна в будь-якій точці країни, без прив’язки до місця проживання або виписки рецепта. Якщо у вашому населеному пункті немає таких аптек, ви можете спробувати організувати громадський запит на залучення вашої аптеки до урядової програми. А поки – зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером гарячої лінії 1677 (безоплатно) і з’ясувати, в якому найближчому населеному пункті є аптечний заклад, що працює за програмою «Доступні ліки». За цим же номером ви можете також запитати будь-яку інформацію стосовно переліку ліків і правил їх отримання.

Якщо в вашій аптеці закінчилися безоплатні ліки або ті ліки, що відшкодовуються частково, ви можете або зачекати, поки ліки надійдуть до аптеки, або звернутися до іншої аптеки, або  обрати іншу торгову марку та доплатити різницю.

Програма також діє для мешканців тимчасово окупованих території. Аби скористатися нею, необхідно підписати декларацію з сімейним лікарем на підконтрольній територіїї та записатися на прийом (зараз це можливо за контактним номером медичного закладу або онлайн на сайті медичної інформаційної системи України MedCard PLUS https://cab.mcplus.com.ua/). Надалі алгоритми отримання електронного рецепта для мешканців тимчасово окупованих територій співпадають з представленими вище.

Нагадуємо, що для підписання декларації потрібно мати паспорт громадянина України, ідентифікаційний код, свідоцтво про народження (дітям до 14 років) і мобільний телефон.

Важливо: у  реєстрі програми – тільки монопрепарати (ті, що мають в складі одну діючу речовину). У пацієнта є вибір виробників діючої речовини.

Перелік лікарських речовин, які увійшли до програми «Доступні ліки»:

СЕРЦЕВО-СУДИННІ ЗАХВОРЮВАННЯ:

  • Аміодарон (Amiodarone)
  • Амлодипін (Amlodipine)
  • Атенолол (Atenolol)
  • Бісопролол (Bisoprolol)
  • Верапаміл (Verapamil)
  • Гідрохлортіазид (Hydrochlorothiazide)
  • Дигоксин (Digoxin)
  • Еналаприл (Enalapril)
  • Ізосорбіду динітрат (Isosorbide dinitrate)
  • Карведілол (Carvedilol)
  • Клопідогрель (Clopidogrel)
  • Лозартан (Losartanum)
  • Метопролол (Metoprolol)
  • Нітрогліцерин (Glyceryl trinitrate)
  • Симвастатин (Simvastatin)
  • Спіронолактон (Spironolactone)
  • Фуросемід (Furosemide)

БРОНХІАЛЬНА АСТМА:

  • Беклометазон (Beclometasone)
  • Будесонід (Budesonide)
  • Сальбутамол (Salbutamol)

ДІАБЕТ ІІ ТИПУ:

  • Метформін (Metformin)
  • Гліклазид (Gliclazide)
  • Глібенкламід (Glibenclamidum)

 Зверніть увагу: якщо ви знаєте, що маєте право на безлплатні ліки з відповідними діючими речовинами, а ваш спеціаліст відмовляється виписати рецепт, ви маєте звернутися до керівництва медичного закладу або нагадати лікарю про те, що відмова є порушенням Наказу МОЗ №504 про порядок надання медичної допомоги.

Обмежень зі кількістю виписаних безоплатно ліків не існує, як не існує обмежень кількості візитів до сімейного лікаря. Якщо лікар визнає, що пацієнту необхідний цілорічний прийом препарату, то НСЗУ оплатить це. Проте препарати неможливо виписати на півроку вперед «про запас».

Що ще оплатить Національна служба здоров’я України?

Профілактичні огляди, які включені до безоплатних послуг у вашого лікаря — це ті базові речі, які має робити кожен, хто відповідально ставиться до свого здоров’я. Тим більше, у певному віці або ж після шкідливих для організму стресів.

Ось повний перелік лабораторних досліджень та швидких тестів, на які ви маєте право в кожному медзакладі, що надає первинну медичну допомогу та фінансується за державний кошт. Для пацієнтів такі обстеження повністю безоплатні – за них вони вже заплатили своїми податками, а медзакладу ці послуги оплачує НСЗУ.

Єдина умова – в цьому медичному закладі у вас має бути підписана декларація з сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром. Інші дослідження та аналізи за необхідності виконуються за направленням вашого лікаря в поліклініках або лікарнях.

Увага! Усіма матеріалами для проведення цих досліджень (вакуумні пробірки для аналізу крові, рукавички, серветки, вату, шприци чи контейнери для збору сечі) також забезпечує медичний заклад. Пацієнти не повинні приносити їх із собою чи оплачувати додатково.

Якщо у вас вимагають кошти за проведення цих досліджень, ви можете зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за коротким номером 1677 та залишити свою скаргу.

Ліки, обстеження, щеплення для дітей і дорослих – цими безоплатними послугами МОЗ не обмежується. Підписана декларація незабаром буде гарантувати і деякі послуги з лікування.

8 500 грн — за пологи (плюс неонатальна допомога), 19 500 грн — за лікування гострого мозкового інсульту, 15 800 грн — за лікування гострого інфаркту міокарда. Саме стільки НСЗУ планує платити медзакладам з 2020 року за програмою медичних гарантій.

Вона стане реальною альтернативою псевдобезкоштовній медицині — є чіткий перелік послуг, які гарантує держава і чіткі тарифи для закладів, які укладуть відповідні договори. В залежності від якості і кількості наданих послуг медики зможуть отримати підвищену оплату праці.

Планується, що програма покриватиме також ендоскопічні обстеження, спрямовані на ранню діагностику онкологічних захворювань.

Оксана СУХОРУКОВА, генеральний директор директорату медичних послуг МОЗ України:

– Програма «Доступні лики» подовжується на наступний рік, як і реформа в цілому. За словами міністра охорони здоров’я Зоряни Скалецької, ті зміни, що вже призвели до позитивних результатів, ніхто не скасовує. Наразі відбувається робота над помилками і недоопрацюваннями, які, можливо, мали місце в процесі трансформації медичної системи.

Щодо обсягу фінансування програм безоплатних послуг, то все залежатиме від Верховної Ради, яка має прийняти державний бюджет.

Влада ЄГОРОВА/ГРОМАДА Схід №2, 2019