Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
19.01.2022
Фото: Ірина ГОРБАСЬОВА/Громада

Окрім грамотності у звичайному сенсі слова сучасній людині не завадять іще з десяток «грамотностей» – фінансова, інформаційна, медійна… Це дуже допомагає в опануванні науки споживати послуги. Особливо коли галузь, що їх надає, реформується – як от система охорони здоров’я. Нововведення, звісно, змінюють поведінкові звички пацієнтів, але й розширяють коло можливостей. Нагадаємо, зокрема, про можливості програми «Доступні ліки».

ЯК У МІСТІ?

Пані Ольга з Курахового хворіє з дитинства. Відвідини лікаря, пігулки та уколи – звичні складові її життя. Кожного дня вона приймає ліки від стрибків тиску та серцебиття. На них витрачається щомісяця майже 400 гривень з мінімальної пенсії 1 934 гривні. 

Про «Доступні ліки» пані Ольга дізналася від сусідки лише кілька місяців тому, позаяк ця урядова програма існує з 2018 року. Пацієнти з хронічними серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом ІІ типу, бронхіальною астмою мають змогу отримувати ліки безоплатно (якщо вони вітчизняного виробництва) або зі знижкою (якщо препарат виготовлено в Європі). 

На прийомі у сімейної лікарки наша героїня отримала електронний рецепт на «Доступні ліки» і сплатила в аптеці лише 64 гривні. Жінка тішиться, що наступного разу навіть приходити до амбулаторії не доведеться, бо рецепт вона зможе відновити, просто зателефонувавши лікарці. 

А от пані Світлана давно знає про «Доступні ліки» і вже кілька років користується цією можливістю: 

– Я маю хронічне захворювання, регулярно приймаю пігулки від високого тиску, і раніше купувала їх власним коштом. Під час планового огляду сімейна лікарка запропонувала скористатися цією програмою і підібрала мені з переліку доступних ліків препарат з потрібною діючою речовиною. 

Жінка каже, що економія для сімейного бюджету виходить суттєва, бо 70% вартості ліків компенсує держава. Ще один «бонус» від програми: ліки виписують на період від одного до трьох місяців, тож пацієнт завжди має запас препаратів і не переймається, що вони закінчаться в аптечці у найбільш незручний момент.

– У переліку, затвердженому за програмою, є ефективні препарати від високого тиску та хвороб серця. Для пенсіонерів, людей з інвалідністю це «рятівний круг», бо ліки коштують недешево, і на пенсію чи соціальні виплати особливо не розгуляєшся, – переконана сімейна лікарка Центру первинної медичної допомоги Курахівської міської ради Галина Демидова. 

З 1 квітня 2019 року препарати за програмою «Доступні ліки» можна отримати тільки за електронним рецептом, виписаним сімейними лікарями, терапевтами та педіатрами. Скористатися рецептом можна у будь-якій аптеці, яка має договір з Національною службою здоров’я України (НСЗУ), без прив’язки до місцевості, де був виданий електронний рецепт, чи місця проживання пацієнта. Наприклад, якщо пацієнтові виписаний е-рецепт у Бахмуті, то отримати ліки за ним можна і у Маріуполі, і у Львові, і в Одесі.

Навіть у містах, розташованих на самісінькій лінії розмежування, люди мають можливість без особливих проблем користуватися пільговою програмою. Як розповіла спеціалістка із соціального супроводу гуманітарного центру «Проліска-Майорськ» Олена Черняк, до їхнього міста два рази на місяць приїздять сімейні лікарі і надають жителям медичні послуги: огляди, консультації, електронні рецепти на «Доступні ліки».

– Після відвідин лікаря до нас приходять люди зі своїми телефонами, в яких знаходяться е-рецепти, а це 16 цифр та код підтвердження. Для людей старшого віку користування телефоном – додатковий стресовий фактор: хтось не вміє прочитати СМС або боїться переплутати цифри, у когось поганий зір. Співробітники Гуманітарної місії «Проліска» переписують дані електронних рецептів до паперового списку та отримують необхідні ліки в аптеках Бахмута. Фармацевт вводить 16 цифр до комп’ютера і пропонує ліки безоплатно або з мінімальною доплатою. Часто ми чуємо від підопічних: «Я готовий доплатити, візьміть мені ось саме ці пігулки, з такою назвою», – пояснює Олена.

Двічі на тиждень з Майорска до Бахмута ходить соціальний автобус, тож люди мають змогу і самостійно отримати свої ліки в аптеці. 

А ЯК У СЕЛАХ?

Складніша ситуація в селах, де ані аптек, ані медзакладів поруч немає. За даними гуманітарної місії «Проліска», тільки у 5-кілометровій зоні вздовж лінії розмежування таких населених пунктів по Донецькій та Луганській областях аж 39, і в кожному – до тисячі жителів. Проблемами для всіх селян є і транспортне сполучення із адміністративними центрами, і нестача інформації про роботу медичної системи в цілому та про програму «Доступні ліки» зокрема. 

Олександр Щолоков

– Попри це під час наших візитів ми бачимо: люди гуртуються, аби подолати ці труднощі. Вони кооперуються для поїздки до амбулаторії, ФАПу, лікарні чи аптеки, – каже менеджер з охорони здоров’я міжнародної медичної гуманітарної організації «Лікарі без кордонів» Олександр Щолоков. 

Надія у селян переважно на волонтерів. Саме вони допомагають забезпечити доступ до базових послуг, що надаються у центрах нових об’єднаних громад. Порятунком стають соціальні автобуси, які з вересня 2021 року курсують у 29 прифронтових селах. «ГРОМАДА Схід» вже писала про цей проєкт, який реалізується гуманітарною місією «Проліска» за фінансової підтримки Гуманітарного фонду для України (UHF). У разі відсутності громадського транспорту безоплатні автобуси з узгодженим маршрутом щонайменше звільняють селян від необхідності витрачати незайві гроші на винайм таксі.

Але волонтери продовжують працювати і адресно: певним категоріям людей ліки доставляють просто додому. Це стосується, зокрема, інсулінозалежних хворих, які у зв’язку з поширенням COVID-19 потрапили до групи ризику. За словами начальниці гуманітарного центру «Проліска-Золоте» Лариси Гриценко, організація має актуальну базу хворих на цукровий діабет і надає їм постійний супровід в отриманні інсуліну. 

– Мешканцям деяких віддалених сіл, наприклад, Кримського, що належить до Гірської військово-цивільної адміністрації, треба подолати 60 кілометрів до Попаснянської лікарні або аптеки. Здійснити таку подорож людині з хронічним захворюванням складно, та й ризик інфікування занадто високий, – каже пані Лариса.

Лариса Гриценко

Коли рецепти ще були паперовими, співробітники «Проліска» отримували їх у лікаря-ендокринолога. Попаснянська центральна аптека видавала інсулін, а волонтери доставляли препарат до підопічних у сумці-холодильнику згідно з температурним режимом. Зі зміною алгоритму ліки за електронними рецептами комусь з пацієнтів зможуть тепер отримувати близькі, але для більшості нічого не зміниться.

– Отримувачів допомоги навряд стане менше. Ми як працювали, так і надалі будемо працювати з цією категорією місцевих мешканців, – запевняє очільниця місцевого осередку «Проліска».

Галина ПОМАЗАН/Громкор громада Схід №1 (54) 22

 

Андрій ЛІСОВИЙ, спеціаліст із соціального супроводу гуманітарного центру «Проліска-Мар’їнка»:

 • З початком бойових дій у селах залишилися переважно літні люди, десь більше, десь менше. У селі Тарамчук, де я мешкаю, наразі усього 37 жителів, і здебільшого це люди не просто похилого віку, а й з особливими потребами. Тож наша організація постійно допомагає користуватися програмою «Доступні ліки» мешканцям населених пунктів у 20-кілометровій зоні вздовж лінії розмежування – зокрема, Мар’їнської та Вугледарської громад. Ми закуповуємо та доставляємо медичні препарати по адресах у тісному співробітництві з місцевими центрами надання соціальних послуг. До нас звертаються соціальні працівники, які піклуються про маломобільних, самотніх людей та людей з інвалідністю. Порядок такий: в амбулаторіях сімейної практики або ФАПах людина проходить огляд та отримує консультацію лікаря, за потреби – електронний рецепт на «Доступні ліки». Наші підопічні звертаються до закріплених за ними співробітників Гуманітарної місії «Проліска», які здійснюють погашення е-рецептів в аптеках Вугледару або Курахового та доставляють потрібне людям. Щомісяця ми виконуємо 55-65 доставок ліків.

 

Анастасія ЖИДКОВА, менеджерка з питань охорони психічного здоров’я міжнародної медичної гуманітарної організації «Лікарі без кордонів»: 

 • «Сільські команди здоров’я» – це мережа волонтерів, яку підтримує міжнародна медична гуманітарна організація «Лікарі без кордонів»/MSF та партнерська громадська організація «Берег надії». Наразі ми працюємо в шістьох громадах Донецької області, і це вже 33 волонтерські команди. Вони допомагають вразливим групам місцевих мешканців подолати відстань від свого населеного пункту до медзакладів, доставляють ліки за урядовою програмою «Доступні ліки» та розповідають своїм односельцям, як отримати медичні послуги. Для волонтерів проводимо навчальні тренінги з нагальних питань, психологічні сесії з протидії емоційного вигорання та компенсуємо транспортні витрати та мобільний зв’язок.

 

 

ЯК СКОРИСТАТИСЯ ПРОГРАМОЮ «ДОСТУПНІ ЛІКИ»

Крок 1. Пацієнт записується та приходить на прийом до сімейного лікаря, терапевта або педіатра, з яким має підписану декларацію (без декларації скористатися програмою «Доступні ліки» неможливо, тож укласти її ніколи не запізно).

Крок 2. Лікар проводить прийом і за показаннями виписує електронний рецепт.

Крок 3. Після перевірки номера телефону лікар прописує е-рецепт в електронній системі охорони здоров’я.

Крок 4. На мобільний телефон пацієнта приходить СМС-повідомлення з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці. Зміст СМС: «Ваш рецепт: ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ».

Пацієнтам, які не користуються телефоном і укладали декларацію без номера телефону, лікар надрукує е-рецепт у вигляді інформаційної пам’ятки. Вона міститиме номер рецепта та код підтвердження, а також інформацію про виписані ліки та спосіб їх застосування.

За запитом лікар може надрукувати рецепт у вигляді інформаційної пам’ятки також тим пацієнтам, що мають телефон і отримали відповідне СМС.

Крок 5. Пацієнт йде у будь-яку зручну для нього аптеку, яка бере участь у програмі «Доступні ліки». Перелік таких аптек можна дізнатися на сайті НСЗУ або за номером 16-77.

Крок 6. В аптеці пацієнт повідомляє працівникові 16-значний номер рецепта будь-яким доступним шляхом: диктує усно, надає надруковану інформаційну пам’ятку або записку із виписаним на неї номером рецепта, показує увімкнений екран свого телефону з відкритим СМС тощо.

Крок 7. Фармацевт пропонує пацієнту наявні лікарські засоби на вибір: спочатку безоплатні, а потім ті, що з доплатою.

Крок 8. Далі пацієнту потрібно визначити:

 • – чи є в наявності препарати саме тих торговельних марок, які він бажає отримати?
 • – чи в повному обсязі запропонована кількість препаратів ?
 • – чи буде доплата за обраний лікарський засіб і в якому розмірі?
 • – якщо так, чи згоден пацієнт доплачувати таку суму?

Крок 9. У разі, якщо пацієнта все влаштовує, він називає код підтвердження і здійснює (якщо необхідно) доплату, а фармацевтичний працівник накладає електронний підпис. Все, рецепт погашено. Після цього пацієнт отримує призначені ліки.

Якщо у даній аптеці немає саме того лікарського засобу, який бажає отримати пацієнт, він не називає код підтвердження рецепта, і має змогу звернутися до іншої аптеки або замовити той лікарський засіб, який відсутній в аптеці на момент звернення.

ЯКІ ДІЮЧІ РЕЧОВИНИ Є ДОСТУПНИМИ У СКЛАДІ ПРЕПАРАТІВ ПРОГРАМИ

Серцево-судинні захворювання:

Аміодарон (Amiodarone)

 • Амлодипін (Amlodipine)
 • Атенолол (Atenolol)
 • Ацетилсаліцилова кислота (Acetylsalicylic acid)
 • Бісопролол (Bisoprolol)
 • Варфарин (Warfarin)
 • Верапаміл (Verapamil)
 • Гідрохлортіазид (Hydrochlorothiazide)
 • Дигоксин (Digoxin)
 • Еналаприл (Enalapril)
 • Ізосорбіду динітрат (Isosorbide dinitrate)
 • Карведілол (Carvedilol)
 • Клопідогрель (Clopidogrel)
 • Лозартан (Losartan)
 • Метопролол (Metoprolol)
 • Нітрогліцерин (Glyceryl trinitrate)
 • Ніфедипін (Nifedipine)
 • Симвастатин (Simvastatin)
 • Спіронолактон (Spironolactone)
 • Фуросемід (Furosemide)

Бронхіальна астма:

 • Беклометазон (Beclometasone) 
 • Будесонід (Budesonide) 
 • Сальбутамол (Salbutamol) 

Діабет II типу:

 • Метформін (Metformin) 
 • Гліклазид (Gliclazide)
 • Глібенкламід (Glibenclamidum)