Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
11.07.2020

П’ятий місяць Донеччина залишається у зоні ризику розповсюдження коронавірусу. «ГРОМАДА Схід» дізналася, як у Мар’їнському районі борються із епідемією «Лікарі без кордонів».

Ольга ТАУШАН – лікарка у третьому поколінні. Вже кілька місяців вона бере участь у проєкті міжнародної медичної гуманітарної організації «Лікарі без кордонів», що діє у Мар’їнському районі. Проєкт спрямований на допомогу місцевим медичним закладам щодо тестування жителів району на наявність СOVID-19 та консультування тих, хто знаходиться на самоізоляції. Працюють двома бригадами: лікар та медична сестра виїжджають на виклики, інша група транспортує тести до лабораторій у Слов’янську та Маріуполі. 

– Переважно виїжджаємо додому до людей, які повернулись з-зі кордону та знаходяться на самоізоляції, а також тих, хто контактував з особами, у яких виявлено вірус. Кілька разів наша бригада виїздила у поліклініку та лікарні, де медпрацівники контактували із захворілими, – розповідає Ольга Таушан. – У нас розподіл обов’язків: медсестра бере проби з носо- та ротоглотки пацієнта, вносить запис до спеціального журналу, а лікар вимірює тиск, пульс, температуру та сатурацію – рівень насиченості крові киснем. Цей показник дуже важливий, адже при ускладненнях захворювання рівень кисню у крові знижується

Проби з носа та горла беруться спеціальним медичним тампоном, він виглядає як звичайна вушна паличка, але тампон зроблено з дакрону – спеціального стерильного матеріалу підвищеної міцності та вологостійкості. Кожен такий тампон герметично запакований і розпаковується лише перед взяттям проби. Процедура безболісна і займає менше півхвилини, пацієнт відчуває мінімальний дискомфорт. Далі обидва тампони окремо складаються у спеціальний контейнер з абсорбуючим шаром, потім – у спеціальну колбу і в ще один контейнер, а вже наостанок – у спеціальну медичну сумку-холодильник, де температура не перевищує 4°С. Це обов’язкова умова перевезення проб, які того ж дня направляють до вірусологічної лабораторії обласного центру боротьби зі СНІДом у Слов’янську або у лабораторію міської лікарня № 4 у Маріуполі, де проводять ПЛР-тестування. Рішення про те, до якого міста везти проби, приймають в залежності від завантаженості лабораторій. Результати тестів отримують сімейні лікарі. 

За словами Ольги Таушан, людина не може сама попросити зробити їй тестування. Якщо вона має побоювання стосовно можливого інфікування, треба звернутися до сімейного лікаря. За його спрямуванням і виїжджають «Лікарі без кордонів» – не лише обстежити пацієнта, а й заспокоїти, адже дуже часто їх зустрічають люди розгублені і знервовані.

– При відвідуванні пацієнтів вживаємо заходів максимальної безпеки. Огляд проводимо в ізоляційних халатах, шапочках, рукавичках, бахілах, респіраторах та захисних щитках. Якщо за вказаною адресою проживають п’ятеро людей, яких треба оглянути, ми беремо із собою п’ять комплектів. Після огляду кожного пацієнта обробляємо сертифікованими антисептиками медичне обладнання, сумки, кілька разів на день обробляється автомобіль, яким виїздимо на виклики, – каже лікарка.

Навіть на вихідні та свята Ользі не завжди вдається побачитись із рідними, які живуть у Маріуполі. Бригади виїжджають на виклики з понеділка по п’ятницю з 8.00 до 17.00, але часто доводиться відвідувати пацієнтів у наднормативні години. Проте рідні розуміють її краще, ніж будь-хто: тато, як і Ольга – сімейний лікар, мама та бабуся – педіатри, ще одна бабуся – провізор. Тож лікарем жінка мріяла стати з дитинства. Навчалась у Донецькому медуніверситеті, після закінчення працювала у сільській лабораторії, потім – лікарем приймального відділення у лікарні Маріуполя. У міжнародній організації «Лікарі без кордонів» – з 2015 року. За п’ять років, що працювала у селах на лінії розмежування, майже звикла до вибухів та пострілів. А от до сліз та розпачу тих, хто все втратив на війні – ні. 

– Людям тут набагато складніше, ніж нам. Бо ми поїдемо додому, а вони на війні живуть постійно, – пояснює Ольга Таушан сумлінність свою та колег.

Ірина ДИМИТРОВА/Громкор Громада Схід 12(21) 2020

Олександр СКОРОБАГАТЬКО, помічник керівника проєкту міжнародної медичної гуманітарної організації «Лікарі без кордонів»:

– Наші медпрацівники з Маріуполя, Курахового працюють у Мар’їнському районі паралельно із бригадами місцевих медиків. Збір зразків у пацієнтів з підозрою на коронавірус розпочали у квітні. За цей час у межах проєкту взяли більше 700 проб у жителів Курахового, Мар’їнки, Красногорівки, Єлизаветівки, Максимільянівки, Георгіївки та ще понад 20 сіл району. У більшості випадків тести виявились негативними, але лікарям вдалось виявити кілька інфікованих пацієнтів. Все захисне обладнання наших медиків придбане за рахунок фондів «Лікарів без кордонів», які складаються з приватних пожертв.