Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
21.02.2021
Фото: Наталя ПОКОЛЕНКО (творча майстерня WoodLike)

«ГРОМАДА Схід» неодноразово писала про те, як підтримує порядок на Сході нова поліція, і ось тепер настала черга розповісти про роботу безпекових органів. Широкий загал звикнув думати, що діяльність Служби безпеки України відбувається «цілком таємно». Насправді СБУ все далі відходить від КДБ радянських часів з його утаємниченістю і досить ефективно спілкується з громадськістю. Авжеж, всю «кухню» нам не показали, проте деякі напрями роботи СБУ розкрили досить вичерпно.

Регіональні структури СБУ на Сході України зазнали 2014 року величезного стресу. Значна частина співробітників перейшла на бік окупантів, тож управлінням-переселенцям довелося долати кадровий голод за рахунок фахівців з інших регіонів України. Зрештою, вони поступово укомплектували власні штати професіоналами, які гідно виконують свої службові обов’язки, але служба безпеки на Донеччині й Луганщині і досі посилюється співробітниками з різних областей. Значно менше, ніж раніше, але все ж таки немісцевих вистачає.

Власне Головне управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях утворилося у серпні 2017 року. Цей підрозділ об’єднав три управління. Перше управління з дислокацією в Краматорську головним чином зосереджено на боротьбі з агресором на тимчасово окупованих територіях. Друге управління у Маріуполі протидіє загрозам національній безпеці на Донеччині. Третє управління у Сєвєродонецьку захищає державу на Луганщині. 

Листопад 2020 року: обшук у конвертцентрі з обігом 1,5 млрд грн

Особлива увага спецслужби у прифронтовому регіоні спрямована на протидію зовнішньому ворогові. Йдеться про опір російсько-терористичним військам, розвідувальній діяльності іноземних спецслужб та поширенню антиукраїнської діяльності, яка погрожує безпеці держави. Так, нещодавно був затриманий останній учасник диверсійної «групи Бергмана», яка у червні-липні 2014 році підірвала на Донбасі п’ять мостів і ще чотири замінувала. Також 2020 року було викрито декілька інформаторів представників ФСБ РФ, повідомлено про підозри десяткам функціонерів «ЛДНР», серед яких представники так званих «МДБ», «МВС», судді, прокурори тощо. 

За даними Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях, з початку 2020 року засуджено 134 організатори незаконного референдуму 2014 року. Загалом до кримінальної відповідальності за організацію фейкового «волевиявлення» притягнуто 158 людей. Із незаконного обігу в районі проведення операції Об’єднаних сил минулого року вилучено понад 74 тисячі боєприпасів різного призначення та калібру, 200 кілограмів вибухівки, 35 одиниць вогнепальної зброї та майже 200 вибухових пристроїв. Також попереджено три теракти на об’єктах критичної інфраструктури регіону і блоковано діяльність двох організованих злочинних угруповань, які збували засоби ураження, викрадені з українських військових частин.  

За словами речниці ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях Галини Прищепи, внутрішній ворог української державності є не менш небезпечним, тож певні підрозділи займаються захистом економічного потенціалу держави та протидіють корупції в органах влади і правоохоронних органах. «Ці напрямки в сьогоднішніх умовах стали головними, їм підпорядковано все», – зазначають у прес-службі.

Як здійснюється безпекова діяльність в економічній сфері? За матеріалами СБУ порушуються кримінальні справи, а за рішеннями судів до держбюджету повертаються гроші, що незаконно опинилися в чиїхось кишенях. Або служба безпеки заздалегідь попереджає укладання збиткових угод.

Листопад 2020 року: затримання останнього терориста з «групи Бергмана» на Луганщині

Так, за минулий рік співробітники Головного управління в Донецькій та Луганській областях відновили право державної власності та не допустили нанесення збитків державі через укладання невигідних контрактів на суму 477 млн грн. Також припинено діяльність конвертаційного центру, який у Слов’янську організувала група місцевих комерсантів. Сума виведених у «тінь» коштів склала понад 1,5 млрд грн, через несплату податку на додану вартість бюджет недоотримав понад 300 млн грн.

Ще з переліку досягнень: під час перевірки проведення ремонтних робіт на об’єктах медичної галузі Донецької області була ліквідована схема розкрадання бюджетних коштів та ухилення від сплати податків на загальну суму понад 12,5 млн грн. Ну Луганщині за рекомендаціями СБУ щодо чисельних порушень з боку концесіонера Сєвєродонецька міськрада розірвала договір концесії майна та не допустила заподіяння економічних збитків державі на суму майже 36 млн грн. У рамках оперативного супроводу державної програми «Велике будівництво» перераховано в дохід держави суму тендерного забезпечення у розмірі 23 млн грн.

Люди, які мають необхідність перетинати лінію розмежування через КПВВ, знають, що до СБУ треба звертатися за оформленням перепусток. Але є і інші інструменти комунікації служби із суспільством. Через звернення громадян можна отримати від фахівців СБУ відповіді на будь-які питання, пов’язані із безпекою держави.

У свою чергу фахівці СБУ нагадують жителям прифронтового регіону правила особистої безпеки: обережно пересуватися відкритою місцевістю поза населеним пунктом і в жодному випадку не торкатися підозрілих предметів. Критично ставитися до інформації, яку розміщають в антиукраїнських групах соцмереж – не йняти одразу віри, а передусім замислитися: кому це вигiдно? Також важливо обережно спілкуватися з незнайомцями. А якщо представники окупаційної влади або спецслужби країни-агресора здійснили спробу вербування українських громадян та запропонували негласне співробітництво, необхідно повідомити про це співробітнику СБУ на КПВВ або звернутися до регіонального органу служби безпеки. Тільки таким чином можна уникнути кримінальної відповідальності.

Лілія АНДРУСИК, Дмитро ЛЕЩУК/Громада Схід №3 (36) 2021

 

КУДИ, ЯК І З ЯКИХ ПИТАНЬ ЗВЕРТАТИСЯ?

Звернутися до управління в регіоні може будь який мешканець України, який володіє інформацією щодо скоєного правопорушення за підслідністю СБУ. Загроза національним інтересам України у сфері політики, релігії, освіти, шпигунство і державна зрада, посягання на конституційний лад, територіальну цілісність і суверенітет, розголошення державної таємниці, кіберзлочини, пропаганда війни – на все беззаперечно реагують у спецслужбі. 

  • Головне управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях – тел.: (06264) 2 02 52, електронна пошта: usbu_don@ssu.gov.ua

  • Управління у Маріуполі – тел.: (0629) 52 53 94, електронна пошта: usbu_mariupol@ssu.gov.ua

  • Управління у Сєвєродонецьку – тел.: (06452) 6 81 10, електронна пошта: usbu_lug@ssu.gov.ua