Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
05.07.2021

У пана Дмитра помер батько і залишив у спадок квартиру. Із заявою про прийняття спадщини чоловік звернувся до нотаріуса і несподівано отримав відмову у вчиненні нотаріальної дії. Виявилося, що, згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, на квартиру накладено арешт та заборонено її відчуження. 

Як з’ясувалося, померлий за життя мав заборгованість зі сплати аліментів, через що і отримав виконавче провадження, яке спричинило арешт майна.

Звернення із заявою про зняття арешту з квартири до державної виконавчої служби (далі – ДВС) не дало результатів. Там відмовили у зв‘язку з тим, що пан Дмитро не є стороною виконавчого провадження, та порекомендували звернутися із заявою про зняття арешту до суду.

За фаховою консультацією чоловік звернувся до Олександрівського бюро правової допомоги Краматорського місцевого центру. Юристка Тетяна Вечірко з’ясувала, що всі виконавчі провадження відносно померлого були завершені, а відповідна постанова винесена ще 2018 року. Однак арешт з квартири знято не було. Аби суд відновив справедливість, фахівчиня підготувала відповідний позов.

19 квітня 2021 року суд ухвалив рішення про зняття арешту з квартири, яку Дмитрові залишив батько. А вже в травні пан Дмитро вступив у спадок та зареєстрував на квартиру право власності. 

Тетяна ВЕЧІРКО, юристка: 

Якщо під час вступу у спадщину з’ясувалося, що на нерухоме майно накладено арешт, необхідно виконати наступні дії:

  1. Отримати у нотаріуса витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у якому зазначено, на підставі якого документу був накладений арешт. 
  2. Звернутися до ДВС з письмовою заявою про зняття арешту з майна у зв’язку зі смертю боржника. Якщо відповідь буде позитивна – вітаю! ДВС не пізніше ніж наступного дня винесе постанову про зняття з реєстру боржника та внесе відповідні зміни до реєстру. 
  3. Якщо ДВС відмовить, необхідно звертатися до суду відповідно до положень статті 59 Закону України «Про виконавче провадження». 

До позовної заяви необхідно надати копії документів, що підтверджують право на спадкування (свідоцтво про народження/свідоцтво про шлюб тощо), відповідь ДВС, постанови про відмову у вчинені нотаріальної дії, копії витягів з реєстрів про права власності тощо.

  1. Сплатити судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2021 року це 908 гривень). 

Коли рішення суду набере законної сили, арешт з такого майна знімається згідно з постановою виконавця не пізніше наступного дня, коли йому стало відомо про такі обставини.