Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
08.12.2019

Через недостатню імунізацію населення до України повернулася дифтерія. Минулого 2018 року кожен другий дорослий українець не зробив необхідного щеплення від дифтерії і правця. Подолати вакцинокеровані інфекції можна, якщо підвищити рівень імунопрофілактики усього населення до 95%.

Українські лікарі дуже добре знають, якою небезпечною може бути дифтерія. У 90-ті роки через масову відмову від вакцинацій Україна вже пережила епідемію дифтерії. Тоді, за даними Міністерства охорони здоров’я, захворіли 20 тисяч людей, майже 700 померли.

Перший випадок захворювання на дифтерію цього року зафіксували 17 жовтня в Ужгороді. За кілька днів на Закарпатті з цією хворобою було госпіталізовано 15 осіб. Згодом дифтерію виявили в інших містах України, зокрема, в Києві. Станом на 13 листопада в Україні було зареєстровано понад 20 випадків дифтерії. Наприкінці листопада, як запевняє міністерка охорони здоров’я України Зоряна Скалецька, нових випадків захворювання не сталося. Проте осінньо-зимова пора є сприятливою для дифтерії, тож розслаблятися зарано.

Яка ситуація з імунопрофілактикою та наявністю вакцин від дифтерії та правця у Донецькій області? 

Заступник начальника управління організації та розвитку медичної допомоги населенню департаменту охорони здоров’я Донецької облдержадміністрації Олександр Педенко розповів нам, що бажаючих прищепитися в  області наче багато, але показник вакцинованих до нормативу не дотягує.

 

НА ДОНЕЧЧИНІ ВАКЦИНИ Є

За словами Педенка, дитячі вакцини, передбачені календарем щеплень, у наявності є всі. Актуальна комплексна вакцина від дифтерії та правця для дорослих також є. 

Дорослі мають проходити ревакцинацію кожні 10 років, починаючи з 26 років, адже щеплення від дифтерії та правця не дає імунітету на все життя. Якщо дорослий чи дитина від 7 років раніше не вакцинувалися від дифтерії і правця, треба отримати щонайменше три дози вакцини АДП-М з чітким інтервалом: спочатку перша доза, через місяць – друга, через 6 місяців після другої – третя. 

 

ЩЕПЛЕННЯ ПРОТИ ДИФТЕРІЇ БЕЗОПЛАТНЕ 

Щеплення від дифтерії і правця – швидка, безболісна і безоплатна процедура. Щоб отримати направлення на щеплення, треба просто записатися на прийом до сімейного лікаря чи терапевта, з яким підписали декларацію.

УВАГА! Обов’язкові безоплатні щеплення не треба плутати з рекомендованими, які для дорослих є платними. Наприклад, рекомендовані вакцини від грипу закуповують для безоплатних щеплень представників професій, де робота пов’язана з активним спілкуванням із людьми (медиків, вчителів) – за наявності коштів у бюджетах. В усіх інших випадках вона купується в аптеці за власний кошт або за гроші підприємства, якщо керівництво хоче убезпечити своїх співробітників – таке часто практикується. Тож якщо ви боїтеся захворіти і випасти з робочого процесу – до речі, з 19 по 21 листопада Фонд соціального страхування України через недофінансування призупиняв виплати лікарняних, чи востаннє? – краще витратитися на вакцину.

Простий розрахунок: вакцина від грипу коштує до 300 грн. Вилікуватися від грипу – значно дорожче. Прості жарознижуючі плюс десенсибілізуючий засіб плюс засіб від кашлю – це вже більше 500 грн. А якщо грип з ускладненнями і потрібні антибіотики? 

У травні 2019 року до безоплатних щеплень для дорослих додалося також щеплення від кору. Але наявність безоплатних вакцин від кору треба перевіряти у медичних закладах.

ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ ЩЕПЛЕННЯ?

Передусім, з’ясуйте разом з вашим лікарем, коли і які щеплення ви робили. Відмітки про щеплення є у медичній карті. Там вказані дата щеплення, доза, назва і серія вакцин. Якщо відміток про щеплення немає – це підстава пройти вакцинацію і захистити себе від хвороби. 

Після консультації ви підписуєте інформовану згоду на щеплення, підтверджуючи, що отримали відповіді на свої запитання. Лікар надає направлення до кабінету щеплень. Проводять процедуру медичні працівники – лікар або фельдшер, молодший спеціаліст із медичною освітою. 

ВАЖЛИВО! Мешканці сіл та селищ, які бажають вакцинуватися від дифтерії та правця, можуть зробити це в амбулаторії за місцем проживання. Їхати в місто для цього не потрібно, адже всі сільські амбулаторії мають достатню кількість вакцин! 

Також треба знати, що серйозні реакції на вакцини вкрай рідкісні. Незначне почервоніння, припухлість та дискомфорт у місці ін’єкції, підвищення температури — це нормальна реакція організму на щеплення. Ці симптоми зазвичай самі минають за кілька діб і є ознакою того, що вакцина діє, а організм формує імунітет. Якщо підвищена температура турбує, ви можете прийняти жарознижувальне, якщо ваш лікар не заперечує.

 

ТЕРМІН ПРИДАТНОСТІ ВАКЦИН

Вакцина, що втратила ефективність, НЕ спричиняє додаткових реакцій, проте вона не забезпечує захист.

Тож, щоб не витрачати свій час марно, кожен пацієнт має право оглянути флакон з вакциною, спитати або самостійно перевірити термін її придатності. Термін придатності та серія вакцини зазначені на ампулі. Крім того, на вакцинах є термоіндикатор: спеціальний елемент маркування, за допомогою якого можна пересвідчитися, що вакцину зберігали за правильної температури і вона не втратила своїх властивостей. 

 

ЯКІ Є ПРОТИПОКАЗАННЯ ДО ВАКЦИНАЦІЇ ВІД ДИФТЕРІЇ ТА ПРАВЦЯ?

Перелік протипоказань щодо вакцинації невеликий.  За світовими стандартами, це серйозні застуди з підвищеною температурою тіла більше ніж 38°С. Вакцинацію не роблять, якщо є високий ризик серйозної алергічної реакції (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи відома алергічна реакція на один із компонентів вакцини: желатин, неоміцин, курячий білок тощо.

Також вакцини не показані, коли вони не зможуть виробити імунітет: в умовах хіміотерапії онкологічних хворих, під час вживанні великих доз стероїдних гормонів та ліків, що пригнічують імунітет, при СНІДі.

Вагітні і жінки, які годують грудьми, МОЖУТЬ вакцинуватись від дифтерії і правця. 

 

МІФИ ПРО ВАКЦІНАЦІЮ 

Міфи, присвячені вакцинації, можна друкувати у кількох томах – так їх багато. Наступним разом про це обов’язково поговоримо, це дуже цікава тема. А поки що розвіємо міф стосовно вакцин саме проти дифтерії. Їх в Україні дві – цільноклітинна АКДП для дітей та ацілюлярна із зменшеним вмістом антигена АДП-М, яку застосовують для дорослих. Так ось, чомусь «люди кажуть», що начебто перша вакцина гірша та небезпечніша. Це неправда. Обидві вакцини є безпечними й ефективними. Справді, цільноклітинна вакцина частіше викликає підвищення температури та місцеві реакції, але дає триваліший та стійкіший імунітет, до того ж діє ще й проти кашлюку. 

Також неправдою є усталена думка, що не можна вакцинуватися під час спалаху захворювання. Ця думка позбавлена жодної логіки, оскільки під час спалахів небезпечних для життя хвороб значно посилюється ризик зараження, і організм потребує негайного захисту від інфекції. Це стосується і дифтерії, і особливо кору – у випадку з кором саме вакцинація протягом перших 72 годин є способом екстреного реагування на контакт нещепленої дитини або дорослого із хворим. 

Цікаво, що днями із чіткою позицією на підтримку вакцинації виступила Православна Церква України. Досі навіть ті релігійні спільноти, що схвалюють вакцинацію, утримувалися від публічних заяв. Аж ось митрополит Епіфаній висловив занепокоєння станом колективного імунітету України і звернувся до вірян із закликом позбавитися сумнівів щодо захисту себе та своєї сім’ї від небезпечних хвороб.

Юлія ГАРКУША/Громада Схід №7, 2019