Головна спеціалістка Костянтинівського бюро правової допомоги Валерія ТІЩЕНКО надала покроковий алгоритм втілення закріпленого Конституцією права отримання у власність земельної ділянки.
1
Особа подає до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області або до органів місцевого самоврядування клопотання про надання дозволу на розробку землевпорядної документації із зазначенням орієнтованого розміру та цільового призначення бажаної земельної ділянки.
До клопотання додаються:
- графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки
- копія паспорта та копія реєстраційного номера облікової картки платників податків (ідентифікаційного номера)
- за наявністю – документ, що посвідчує участь в АТО/ООС (посвідчення, довідка).
2
Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки у власність, відповідно до повноважень, визначених ст. 122 Земельного кодексу України, розглядає клопотання у місячний термін і дає дозвіл на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (або надає мотивовану відмову у його наданні та рекомендує звернутися до землевпорядної організації). Дозвіл надається безоплатно.
3
Після отримання дозволу на виконання робіт заявник звертається до розробника документації з землеустрою для замовлення землевпорядної документації. Проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб’єктами господарювання, що є розробниками документації з землеустрою (ст. 26 Закону України «Про землеустрій»), у термін за угодою сторін (але не більше 6 місяців). Умови і термін визначаються угодою, укладеною замовником з розробником документації.
4
Проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому ст. 186-1 Земельного кодексу України. Органи, зазначені в ч. 1-3 цієї статті, зобов’язані протягом 10 робочих днів з дня одержання проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проєкту безоплатно надати розробнику або надіслати рекомендованим листом з повідомленням свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні – з обов’язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Висновки надаються безоплатно.
5
Після погодження земельна ділянка реєструється в Державному земельному кадастрі (14 календарних днів згідно ст. 21 Закону України «Про державний земельний кадастр»). Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється безоплатно із видачею Витягу з Державного земельного кадастру.
6
У разі необхідності проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки направляється для здійснення обов’язкової державної експертизи землевпорядної документації (відповідно до ст. 34 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» – 20 робочих днів). Відповідно до ст. 39 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», розмір плати становить 3% від кошторисної вартості проєктно-вишукувальних робіт, але не менше 20 грн.
7
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки з комунальної у приватну власність, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий термін з дня отримання погодженого проєкту приймає рішення про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. Рішення є безоплатним.
8
Право власності на земельну ділянку реєструється в органах державної реєстраційної служби. За державну реєстрацію права власності щодо земельних ділянок з фізичних осіб справляється адміністративний збір у розмірі 0,1 мінімальної заробітної плати (відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
9
Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки з комунальної у приватну власність,відповідно до повноважень , визначених ст. 122 Земельного кодексу України, у двотижневий термін з дня отримання погодженого проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов’язкової державної експертизи землевпорядної документації – після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проєкту землеустрою.
10
Після затвердження проєкту землеустрою людина звертається до ЦНАПу та реєструє право власності.