Громада Схід
Колл-центр, Марiуполь:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
Колл-центр, Краматорськ:
+380 (67) 792 25 28
+380 (50) 02 962 11
12.04.2020

Головна спеціалістка Костянтинівського бюро правової допомоги Валерія ТІЩЕНКО надала покроковий алгоритм втілення закріпленого Конституцією права отримання у власність земельної ділянки.

1

Особа подає до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій  області або до органів місцевого самоврядування клопотання про надання дозволу на розробку землевпорядної документації із зазначенням орієнтованого розміру та цільового призначення бажаної земельної ділянки.

До клопотання додаються:

  • графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки
  • копія паспорта та копія реєстраційного номера облікової картки платників податків (ідентифікаційного номера)
  • за наявністю документ, що посвідчує участь в АТО/ООС (посвідчення, довідка).

2

Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки у власність, відповідно до повноважень, визначених ст. 122 Земельного кодексу України, розглядає клопотання у місячний термін і дає дозвіл на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (або надає мотивовану відмову у його наданні та рекомендує звернутися до землевпорядної організації). Дозвіл надається безоплатно.

3

Після отримання дозволу на виконання робіт заявник звертається до розробника документації з землеустрою для замовлення землевпорядної документації. Проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб’єктами господарювання, що є розробниками документації з землеустрою (ст. 26 Закону України «Про землеустрій»), у термін за угодою сторін (але не більше 6 місяців). Умови і термін визначаються угодою, укладеною замовником з розробником документації.

4

Проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому ст. 186-1 Земельного кодексу України. Органи, зазначені в ч. 1-3 цієї статті, зобов’язані протягом 10 робочих днів з дня одержання проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проєкту безоплатно надати розробнику або надіслати рекомендованим листом з повідомленням свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов’язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Висновки надаються безоплатно.

5

Після погодження земельна ділянка реєструється в Державному земельному кадастрі (14 календарних днів згідно ст. 21 Закону України «Про державний земельний кадастр»). Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється безоплатно із видачею Витягу з Державного земельного кадастру.

6

У разі необхідності проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки направляється для здійснення обов’язкової державної експертизи землевпорядної документації (відповідно до ст. 34 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» – 20 робочих днів). Відповідно до ст. 39 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», розмір плати становить 3% від кошторисної вартості проєктно-вишукувальних робіт, але не менше 20 грн.

7

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки з комунальної у приватну власність, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий термін з дня отримання погодженого проєкту приймає рішення про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. Рішення є безоплатним.

8

Право власності на земельну ділянку реєструється в органах державної реєстраційної служби. За державну реєстрацію права власності щодо земельних ділянок з фізичних осіб справляється адміністративний збір у розмірі 0,1 мінімальної заробітної плати (відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

9

Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки з комунальної у приватну власність,відповідно до повноважень , визначених ст. 122 Земельного кодексу України, у двотижневий термін з дня отримання погодженого проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов’язкової державної експертизи землевпорядної документації після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проєкту землеустрою.

10

Після затвердження проєкту землеустрою людина звертається до ЦНАПу та реєструє право власності.